1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ioda
3 years ago
7

PLEASE HELP meeeeeeee

Mathematics
1 answer:
BigorU [14]3 years ago
6 0
<h3>Answer: Distance between x intercepts is 1 unit.</h3>

======================================================

Explanation:

Let's find the x intercept of f(x). Replace f(x) with 0 and solve for x

f(x) = -2x+2

0 = -2x+2

2x = 2

x = 2/2

x = 1

Plugging x = 1 into f(x) leads to f(x) = 0. The x intercept of f(x) is 1.

-----------------------

Now onto g(x). If we were given a row that had y = 0, then we'd immediately find the x intercept. However, that isn't given, so we'll have to do a bit of work to find the equation for g(x).

First we need the slope. Pick any two rows to find the slope. I'll pick the middle two rows.

m = (y2-y1)/(x2-x1)

m = (3-6)/(1-0)

m = -3/1

m = -3 is the slope

The y intercept is b = 6 as the table shows this pairs with x = 0. The y intercept always happens when x = 0.

So with m = -3 and b = 6, we see that g(x) = -3x+6.

-------------------------

Plug in g(x) = 0 and solve for x. We'll use similar ideas done in the first section at the very top

g(x) = -3x+6

0 = -3x+6

3x = 6

x = 6/3

x = 2 is the x intercept of g(x)

--------------------------

In summary, we found...

  • x = 1 is the y intercept of f(x)
  • x = 2 is the y intercept of g(x)

Subtract the x intercept values to get 2-1 = 1, which is the distance between the x intercepts. The distance is never negative.

You might be interested in
Select all that apply. If there are 8 chocolate chip cookies out of 20 total cookies in a jar, what is the probability that you
marysya [2.9K]

Answer:

A, B, D

Step-by-step explanation:

8 divided by 20

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mary is making pillows for her life skills class. she bought 2 1/2 yards of fabric. her total cost was $15. what was the cost pe
Delvig [45]
$6 per yard
please give brainliest
3 0
2 years ago
Please can someone help me??? Please
Sindrei [870]

A. A Plus Plumbing company charges $60 per hour and $80 as a one-time fee cause 320-140/4-1 equals 180/3 equals 60 and y-140=60(x-1)

y=60x-60+140

y=60x+80

5 0
3 years ago
The figure shows five polygons: ABCDE, FGHIJ
Papessa [141]
It can transform in ABCDE
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Arătati ca:<br> (5 puterea n +5 puterea n+1 +5 la puterea n) se divide cu 31.
katen-ka-za [31]
I am taking french but im only 7% fluent as of yet
8 0
3 years ago
Other questions:
  • How to get the sum of 3/5 3/4
    8·1 answer
  • How do I express the length and whisky of the larger rectangle in terms of x? Please give a clear explanation. Thank you!
    11·1 answer
  • A circle with radius 3 has a sector with a central angle of 60. What is the area of the sector?
    13·1 answer
  • Rafael can run one mile in 8 minutes if he keeps this rate up how long will it take him to run 5 miles?
    11·2 answers
  • Each of the dimensions of a pyramid are doubled. What is true about the volume of the new pyramid?
    13·2 answers
  • Select the correct answer. Which statement is true about this quadratic equation? y=2x^2 + 9x-12 a There is one complex solution
    6·1 answer
  • A 3-pack of raffle tickets costs $5.76. What is the unit price​
    7·2 answers
  • Find an equivalent fraction to 5/6 only.
    7·2 answers
  • Find the 70th term of the following arithmetic sequence.<br> 13, 22, 31, 40,
    5·2 answers
  • What value of w would make the equation true
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!