1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fomenos
3 years ago
11

Round 3:38 to the nearest ten

Mathematics
1 answer:
aev [14]3 years ago
7 0

Answer:3

Step-by-step explanation:

Round 3.38 to the nearest ten

Rounding up to the nearest 10, we look at the digits on the left hand side of the decimal point. If the number on the right of the decimal point is less than 5, we ignore it.if it is greater than 5, we add one to the last digit on the right hand side.

In this case, the first digit on the left hand side is less than 5, so we ignore it. Rounding up to the nearest ten,the 0.38 is ignored.

Therefore, it becomes 3.0 = 3

To the nearest ten

You might be interested in
If John is driving 70 mi/hr and Jim is driving 50 ft/min, who is driving faster?
lapo4ka [179]

Answer:

  John

Step-by-step explanation:

70 mi/(60 min) ≈ 1 1/6 mi/min.

1 1/6 miles is significantly farther than 50 ft, so John is driving (much) faster.

3 0
3 years ago
At the local fast food restaurant, the number of fries sold in one day was six less than three times the number of burgers. If t
LenaWriter [7]
X = burger number. 3x-6 = fries sold
3x-6 = 120 solve for x
4 0
3 years ago
Select the correct answer from the drop-down menu.<br> Fill in the missing number in the equation.
noname [10]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

a A + b A where A is a matrix and a and b are scalars

( a+b) A

3+5 \left[\begin{array}{cc}-1&2\\4&-5\end{array}\right] = 8\left[\begin{array}{cc}-1&2\\4&-5\end{array}\right]

         

7 0
3 years ago
i keel asking for the dang answer why wont anyone tell me it a store sells pencils pens and markers that sells two times as many
babunello [35]

Answer:

Pencils = 325 ; Pens = 975 ; Markers = 650

Step-by-step explanation:

Let :

Number of Pencils = x

Number of pens = y

Number of markers = z

2 times as many markers as pencils

z = 2x

3 times as many pens as pencils

y = 3x

x + y + z = 1950

Write z and y in terms of x in the equation :

x + 3x + 2x = 1950

6x = 1950

Divide both sides by 6

6x / 6 = 1950 / 6

x = 325

Number of pencils = 325

Pens = 3 * 325 = 975

Markers = 2 * 325 = 650

Pencils = 325 ; Pens = 975 ; Markers = 650

6 0
2 years ago
Edgar pay $67.86 for 7.8 pounds of fertilizer. What is the price per pound of fertilizer?
prohojiy [21]

Answer:

He pays $8.70

Step-by-step explanation:

You would do $67.86 divided by 7.8 lbs

                 

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Area of 26 sq feet, length of 5 1/2, what is width
    15·2 answers
  • LAST QUESTION!!!!!! WILL GIVE BRANLIEST!!!!! PLS JUST TAKE A LOOK!!!!!! SHARE YO SMARTNESS!!!!!!!! Why is CP in the picture belo
    6·1 answer
  • Need help with this one
    5·2 answers
  • What is an equation of the line that passes through the poin (-4,3) and is parallel that line 4x-5y=20
    9·2 answers
  • HELP ME RN PLEASE <br> Which of the following expressions is equivalent to the expression below?
    6·1 answer
  • A man buys a car for rs 80000 and spends rs 20000 more for repairing He sells it for rs 125000.find his gain percent
    7·2 answers
  • The figure below is composed of two quarter circles and one right triangle
    9·1 answer
  • 160 cm is how many mm?​
    11·2 answers
  • An office clerk earns $120 for two 4-hour work shifts. How much will she earn
    9·2 answers
  • Please explain on how to get the solution for each variable please
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!