1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alukav5142 [94]
4 years ago
15

Asap please i need answer

Mathematics
1 answer:
vesna_86 [32]4 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

2) 8=n+3/-2

we cross multiply

n+3=8*(-2)

n+3= -16

n= -16 - 3

n= -19

lets check if we are correct

8=-19+3/-2

8= -16/-2

-16/-2=8

4) 9=x/2+6

we first calculate the fraction

x/2+6

L. c. m is 2

x/2+6/1=4x + 8/2=12x/2

2 times 2=4 plus  x = 4x

2 times 1 =2 plus 6= 8

thats how i got 4x + 8/2

back to the question

9=12x/2

cross multiply

12x=9*2

12x=18

x=18/12

we will use 2 to divide it

9/2

3 will divide

3/2

x=3/2

You might be interested in
I need help i don't get it !!!!!
joja [24]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

Since this is a right triangle, we can use trig functions

sin theta = opp / hyp

sin 30 = x/8

8 sin 30 =x

8 (1/2) = x

4

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What does the fact the pi is irrational indicate about it'd decimal equivalent
schepotkina [342]
It goes on forever basically, as it can't be expressed as a fraction.
4 0
3 years ago
if triangle ABC is an isosceles triangle and triangle DBE is an equilateral triangle, find each missing measure
BabaBlast [244]

Picture?? This question is incomplete just get a picture then I can answer it



6 0
4 years ago
When Judy worked 4 hours and Ben worked 1 hour, their combined pay was $75. When Judy worked 2 hours and Ben worked 6 hours, the
arsen [322]

Answer:

$15

Step-by-step explanation:

let the hourly rate of pay for Ben  = B

let the hourly rate of pay for Judy  = J

Judy worked 4 hours and Ben worked 1 hour, their combined pay was $75;

              4J + B = 75 ----- i

Judy worked 2 hours and Ben worked 6 hours, their combined pay was $120

               2J + 6B  = 120 --- ii

Now, we should solve the expression;

   Multiply equation ii by 2 and equation i by 1;

 

            4J + B = 75 ----- i    x 1  ;    4J + B  = 75          -- iii

            2J + 6B  = 120 --- ii  x 2 ;   4J + 12B  = 240    ---iv

Now,

 equation iv - iii;

                   11B  = 165

                      B  = $15

So, solving for J;

          4J + B = 75

         4J + 15  = 75

          4J  = 75 - 15  = 60

          J  = $15

3 0
3 years ago
Help me out please !!!
IgorLugansk [536]

Answer:

5/1

Step-by-step explanation:

Cause I say so. Rise/run is rate of change.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • правильной прямоугольной пирамиды боковая грань представляет собой равносторонний треугольник. Найти tgα, если альфа - угол межд
    15·1 answer
  • Emergency plzzz help anyone know the answer
    14·2 answers
  • A 5-pack of toy cars costs $4.95. What is the unit price?
    13·1 answer
  • Regina took out a 30-year loan for $110,000 at an APR of 9.6%, compounded
    5·2 answers
  • -10x+1+7x=37<br> X=-15<br> X=-12<br> X=12<br> X=15
    6·1 answer
  • What is 5(10 + 3/8 x 16 + (3+4)? Please help I keep getting 63
    13·2 answers
  • A student's rectangular desk is 30in long and 18in wide. The teacher's desk is similar to the student's desk and has a length of
    6·1 answer
  • Divide 90kg into the ration 2:3:7
    10·2 answers
  • Answer fast please, thank you.
    6·1 answer
  • What is the solution to the equation? 36x-20=160
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!