1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivanzaharov [21]
3 years ago
8

How many students in the marching band are girls

Mathematics
1 answer:
Hoochie [10]3 years ago
3 0

Answer:

Hello,

If 7/10 boys represent 28 boys so, 3/10 girls ? how many girls ?

cross product

7/10 > 28

3/10 > ?

3/10*28/(7/10)=12

There are 12 girls


Step-by-step explanation:


You might be interested in
Can anybody help me with this question(#6)? It’s over systems word problems. ASAP!
IrinaK [193]
Let S represent the cost of a small box, and L represent the cost of a large box.

Matt's sale can be represented by the equation
  3S +14L = 203
Ming's sale can be represented by the equation
  11S +11L = 220

There are a number of ways to solve a pair of equations. One is to graph them. The graph shows the costs to be ...
  The cost of a small box of oranges is $7.
  The cost of a large box of oranges is $13.

3 0
3 years ago
BRAINLY!! 20 POINTS!!
mario62 [17]
A. the mean remains the same. 

For more info: brainly.com/question/4249234

Hope this helps love!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
At top cruising speed a mako shark can swim 4 km in 1/10 hour a blue whale can swim 5 km in 1/4 hour which animal swims faster a
oksian1 [2.3K]

Answer:

fortnite

Step-by-step explanation:

im different

6 0
3 years ago
What is the perimeter of triangle OJL
juin [17]

Answer:

infinity.............

3 0
3 years ago
PLS HELP <br> will give brainliest
katen-ka-za [31]

Answer: D

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Help with#1 and 7 And if you can the rest of the questions.
    8·2 answers
  • Identify the center and radius of each circle<br><br> x^2 + y^2 + 4x + 12 - 8 = 0
    13·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $2.75 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    5·2 answers
  • Find the value of x. <br> PLEASE HELP ME!!
    5·1 answer
  • I have a hard time finding the x help
    13·2 answers
  • What is the most specific name for a quadrilateral with one pair of parallel sides?
    13·1 answer
  • Jasmine bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of pepperoni pizza for a total cost of $11.75. Keegan bought 2 slices of ch
    9·2 answers
  • 5 ft 5 ft 4.5 ft 5 ft h 5 ft Find the area of the rhombus. [?] ft2​
    9·2 answers
  • A watch is sold for $139 at a loss of $30. What was the original cost of the watch?
    5·2 answers
  • The length of a rectangular frame is represented by the expression 2x 4, and the width of the rectangular frame is represented b
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!