1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lozanna [386]
4 years ago
14

What is the solution to this system of equations? {x+y=6x=y+2

Mathematics
1 answer:
Contact [7]4 years ago
3 0

Answer:

5x = (-2)

Step-by-step explanation:

x + y - 6x = y + 2

x - 6x = 2

-5x = 2

5x = (-2)

You might be interested in
Please show work<br> 26 lbs of onion cost $127.40. How much would 18 lbs cost\
Irina18 [472]
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
5 0
3 years ago
Abraham told his friends to try and guess his number. He said that when you take his number and multiply it by 4 and add 12 you
lisov135 [29]

Answer:

C) 22

Step-by-step explanation:

I have set up an equation based off of what Abraham said.

(n*4)+12=100\\\\4n+12=100\\\\4n+12-12=100-12\\\\4n=88\\\\\frac{4n=88}{4}\\\\\boxed{n=22}

The number should be 22.

Hope this helps.

Hope this helps.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Inequalities Word Problem:
OLEGan [10]

Answer:

37.5 hours.

Step-by-step explanation:

750-300=450

450/12= 37.5

Liza needs to work 37.5 hours.

To check work:

37.5*12=450

3 0
3 years ago
I need help anyone,<br> I will thank u a lot
Margarita [4]

Answer:

18=1/12

Step-by-step explanation:

you take both fractions and multiply them to get 1/12

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
DVD players are going out of fashion in the modern era.if 400,000 DVD players were sold this year and sales are declining at a r
Elena L [17]
The answer is aprox. 11,916 players
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need help with this math question 3f+9&lt;21
    12·1 answer
  • Determine whether the polynomial is a difference of squares and if it is, factor it.
    8·1 answer
  • Consider this equation:
    15·2 answers
  • 5÷20<br> I need help<br> I Just need the answer
    8·1 answer
  • PLZZZZZ HELP NEEDED ASAP WILL GIVE BRAINLIEST (IF RIGHT)
    14·1 answer
  • Help please. Will put brainliest
    5·1 answer
  • URGENT WILL GIVE BRAINLIEST <br><br> if &lt;1=115 find the other missing angles
    13·1 answer
  • Someone please help me, this test determines if I pass or not.
    10·1 answer
  • Excellence Middle School charges $6.25 for students from all grade levels to attend the school dance. If S represents the number
    10·1 answer
  • A small class has 10 students, 3 are girls and 7 are boys. The teacher is going to choose two students at random. What is the pr
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!