1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kruka [31]
3 years ago
11

a sales person works 3 days per week. she earns 1/3 of her pay on monday and 1/4 on tuesday. how much of her pay does she earn o

n Wednesday
Mathematics
2 answers:
OleMash [197]3 years ago
6 0

Answer:

The answer is 5/12.

Step-by-step explanation:

Multiply 1/3 by 4 and 1/4 by 3 so the denominators are both 12. Then you have 4/12 and 3/12 so add those two fractions to get 7/12. if all three days equals 12/12, and Monday plus Tuesday equals 7/12, the remainder of the pay will be 5/12 on Wednesday.

kipiarov [429]3 years ago
5 0

First, we have to add the fractions.

1/3 + 1/4  = 7/12

12 - 7 = 5

She earns 5/12 of her paycheck on Wednesday

You might be interested in
15. What's the sum of 3/8 and 1/16?<br> 1/6 7/16 4/24 1/4
allsm [11]

Answer:

7/16

Step-by-step explanation:

1. you have to have the same denominator

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Carrie wanted to make pudding for dessert for her family. However, she couldn't find a recipe that would make 4 servings. She de
Naddika [18.5K]
All you have to do is make 1 into a fraction 4/4+1/4 makes the 8 servings
find and equivilent fraction so 8/8+2/8= 8 servings half it 4/8+1/8= 4 servings so half a cup and an eighth of a cup or 5/8 of a cup hope this helped you have a great day!!
5 0
3 years ago
Describe the relationship between 45 stundents and 15 stundents
TiliK225 [7]
Answer— 45/15=3 so there is 3 classes with 15 students in each class? I didn’t really understand your question but I tried!

Hope it helped!
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Fraction that is smaller than -2^1^3
lapo4ka [179]
Isn't it 1/8?
I hope this helped i think i just simplified xD

7 0
3 years ago
Simplify the expression. 1/3r + 1/4 + 2/3r + 3/4​
expeople1 [14]

Answer:

r+1

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A store is selling five cans of tomato sauce for $5.25. What is the unit price? unit price = total price ÷ number of units per p
    6·1 answer
  • Convert y+1=3/4(x-16) to standard form.
    10·1 answer
  • 7−5+3−1 With no solution
    11·1 answer
  • I need to find the steady-state vector.
    9·1 answer
  • Which expression is equivalent?
    14·1 answer
  • Which expression is equivalent to 1/5 divided by 1/2
    14·1 answer
  • Can someone please help with this math question??
    14·1 answer
  • Draw a line representing the "rise" and a line representing the "run" of the line. State
    12·1 answer
  • Haley pays a monthly fee of $20 for her cell phone and then pays 5 cents per minute used. The total cost of Haley’s monthly cell
    12·1 answer
  • NO LINKS!!! Find the area of the shaded figure shown. Part 3.#16 &amp; 17. Show work please.
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!