1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irina1246 [14]
4 years ago
6

Joshua is planning a 1020-mile driving trip. His car gets an average of 30 mpg, and the cost of gas is about $4.06/gallon. What

is the approximate driving cost of the trip
Mathematics
2 answers:
lidiya [134]4 years ago
6 0

Answer:

$138.04


Step-by-step explanation:

The trip is 1020 mile and Joshua gets 30 miles per gallon. So the number of gallons needed can be found by dividing 1020 by 30.

Number of gallons needed = \frac{1020}{30}=34 gallons


If it costs $4.06 per gallon, 34 gallons would cost:

4.06*34=138.04 dollars

dolphi86 [110]4 years ago
4 0
30 miles for a single gallon.
first we find out how many gallons would be used.
number of gallons = 1020/30
gallons = 34.
and since 1 gallon costs $4.06
34 gallons would cost = 34 x 4.06 = $138.04
You might be interested in
If a = 7 and b = 11, what is the measure of ∠B? (round to the nearest tenth of a degree)
Firdavs [7]
Is there a picture for this if so can you post it
8 0
3 years ago
Y > x + 1
Romashka-Z-Leto [24]

Answer:A D F

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
SOLVE: 6^3x+2 = 4^x-5
Lilit [14]
There's an app called photomath that would be useful for these kinds of problems!
6 0
3 years ago
Find the volume of a pyramid with a square base, where the perimeter of the base is
NikAS [45]

Answer:

132 cm. 3. 3. a rectangular pyramid with a height of 5.2 meters and a base 8 ... 7. an oblique cone with a height of 10.5 millimeters and a radius of 1.6 ... base is about 15,400 square feet, find the volume of air that the ... ANSWER: 32.2 ft. 3. Find the volume of each solid. Round to the nearest tenth. eSolutions ...

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Suppose you invest $25,000 at simple interest rate r. If you receive $1,250 in total interest after four years, what is the inte
Misha Larkins [42]

\text{Hello!}

\large\boxed{1.25\%}

\text{Use the simple interest formula I = P * r * t where:}\\\\\text{I = amount of interest}\\\text{P = principle  (initial amount)}\\\text{r = interest rate}\\\text{t = time period}\\\\\text{Substitute the known values from the problem:}\\\\1250 = 25000 * r * 4\\\\1250 = 100000r\\\\r = 0.0125\\\\\text{Convert to a percentage:}\\\\0.0125 * 100 = 1.25\%

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A 2-pint bottle of dish soap costs $6.04. What is the price per cup?
    9·1 answer
  • What’s the answer to the word problem the difference of three times a number and 1
    6·1 answer
  • Find the greatest common factor of 3y2 - 4y. Type an expression for the greatest common factor in the space provided. Type only
    11·1 answer
  • Find the prime factorization of the number. 1267
    12·2 answers
  • I want to subscribe to Brainly
    5·1 answer
  • Which of the following is an example of a quadratic equation
    6·1 answer
  • Really easy for high schoolers (The first correct answer gets brainliest! )
    13·1 answer
  • Find the slope of the line. Use the "/" to make a fraction if needed. Reduce your answer.
    9·1 answer
  • How to solve for vertex form<br> y = -x^2 + 4x – 1
    6·1 answer
  • For brainily please help
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!