1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alchen [17]
4 years ago
5

Need help ASAP thank you

Mathematics
1 answer:
Sedaia [141]4 years ago
3 0

The height of the barrel is 6 feet.

You might be interested in
What is 1/2 times 6?
son4ous [18]
1/2 times 6 = 1/2 * 6
so in order to make this multiplication you have to turn 6 to a fraction, 6 is equal to 6/1
so , the way to multiply them is multiply the top with the top and it will be the top in the answer and the exact same with the bottoms

6*1= 6
2*1=2 

so the fraction is 6/2, since a fraction is basicly a division

6/2 = 3

so the answer to your question is 3

i hope i helped you
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If i had 10 pound then i times that by 4 then divide by 2 then take 5 away what is it
Lemur [1.5K]
15 because 10x4 is 40 divided by 2 is 20 and 20-5 =15
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
40 POINTS PLEASE HELP!
White raven [17]

Answer:

-1.70588235294

1. X3,    15x - 10y = 80   15x - 7y = 51

-17y = 29

2. 8 = 1/60 + a. 8 - 1/60 = 7.98333333333

  6 = 1/80 + b. 6 - 1/80 =  5.9875

                                         13.9708333333

3. I genuinely dont know sorry.

4. Pencil = $0.05. Pen = $1.05

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Find the solution set of the inequality.<br> 10c + 5 ≤ 45
Jlenok [28]
The answer is C < 4
-
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Adam has $21 to spend on three pencils. After buying them he had $9. How much did each pencil cost?
Mice21 [21]

Answer:

Each Pencil Cost 4 Dollars

Step-by-step explanation:

First you can subtract 21 by 9 to get 12 dollars which shows how much he spent.

Second you can divide 12 by 3 to get 4 dollars spent. So he spent 4 dollars on each pencil.


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The following two sets of parametric functions both represent the same ellipse. Explain the difference between the graphs.
    10·2 answers
  • in the apex republic, 8% of the population was unemployed in may of 2006. if there were 176,000,000 people willing to work in th
    5·2 answers
  • A farmer has a bale of hay with mass of 36 kilograms. How many milligrams of hay are in the bale?
    10·1 answer
  • If an angle is on a straight line, x is less than y by 40. find the values of x and y​
    11·1 answer
  • Find derivative of 2cosx+2cos2x
    7·1 answer
  • Which fraction is equivalent to 70/100
    15·1 answer
  • A development economist is studying income growth in a rural area of a developing country. The last census of the population of
    9·1 answer
  • Perform the operation.<br> (4x^2 + 6x + 7) - (-8x^2 – 2x + 6)
    13·1 answer
  • Using transformations
    15·1 answer
  • Find the volume of the composite solid. Round your answer to the nearest hundredth.​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!