If you know the whole price for 2.4 gallons, divide the whole price by 2.4 to get the cost for one, because when you multiply the cost for 1 by 2.4, you get the total.
7.56/2.4 = 3.15,
p= 3.15
<h3>Answer: independent </h3>
Reason:
Each cube doesn't affect the other one, which means that the probabilities are not altered. This is assuming that the cubes don't bump into each other when rolling on the table. So either there's enough space on the table, or they take turns one at a time.
Answer:

Answer C is correct.
Step-by-step explanation:

hope this helps
brainliest appreciated
good luck! have a nice day!
You just have to cross multiply. 20 x 285 = 5700. 5700 / 95 = 60.
He will run 60km
Answer: 40 pounds of cashews should be mixed with the peanuts to ensure no change in the revenue
Step-by-step explanation:
Let x represent the number of pounds of cashews that should be mixed with the peanuts to ensure no change in the revenue.
The nut store normally sells cashews for $4.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound.
In order to sell 60 pounds of peanuts, the manager decided to mix the 60 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $2.50 per pound. It means that
4x + (1.5 × 60) = 2.5(60 + x)
4x + 90 = 150 + 2.5x
4x - 2.5x = 150 - 90
1.5x = 60
x = 60/1.5
x = 40