B. To help determine how much inventory to keep in stock of each item in the outlet, I would consider two factors. The first one is the <u>certain amount of each item type </u>in the first week - determining the number of each items input in the stock to be the original data to compare. The second is the <u>number of items sold and still on stock</u>. This would help determine invetory to keep in stock.
B. If I was running a store, I would prefer to use the pick up at store buying method. There would be cashier at the register to check the products and bills as well as receive money from the customers. This is the traditional and still always the most common methods. As the fact that people nowadays still like shopping in physical store, this is definitely the most effective method.
C. The inventory control method I would use when operating a store is to adopt modern technology like bar code to control the inventory stock. By using this technology, I would need to consider the <u>bar code</u> for each type and establishing <u>software</u> to automatically input the information about the number of items sold and in stock. With inputting the number of total items at the beginning and giving each item its corresponding bar code, the sales or number of stock would be tracked by the software.
D. An example of two commodities to be displayed together at store is <u>pencil and rubber</u>. Pencil and rubber undoubtedly are complementary products of each other. Complementary products are made to be used together. Each item requires the other for their complete uses. This is also the case of Rubber and Pencil and each item would not be fully used without the presence of the other.
Answer: D. schedule of accounts payable
Explanation: The schedule of accounts payable is a list of all vendors which includes their names, amount payable and due date.
It is also a schedule detailed from the account payable ledger.
Answer:
$137,800
Explanation:
A flexible budget uses the standard hour and costs adjusted to Actual level of output
thus
Flexible budget amount for direct labor = 2 x 2,600 units x $26.50 = $137,800
Answer and Explanation:
The computation is shown below:
1. Overhead rates
For Molding Deptt
= Total Estimated overhead ÷ Total Machine hours
= $400,000 ÷ 5,000
= $80 per machine hour
For Polishing Deptt
= Total Estimated overhead ÷ Total Labor hours
= $80,000 ÷ 20,000
= $4 per machine hour
2. Overheads assigned to Form A is
= (80 × 3500) + (4 × 5000)
= $300,000
Overheads assigned to Form B is
= (80 × 1500) + (4 × 15000)
= $180,000
Now
Overhead cost per unit
Form A = $300,000 ÷ 30,000 = $10 per unit
Form B = $180,000 ÷ 50,000 = $3.6 per unit
Answer:
The answer is: decrease government spending or increase tax rates.
Explanation:
Nominal GDP is currently $170 billions (= $100 billions + $40 billions + $20 billions + $10 billions).
Since full employment GDP = $120 billions, the nominal GDP is much higher ($170 billions > $120 billions). So the government must try to cool the economy and the two main ways it can do it is by reducing government spending or by raising taxes which will lower private consumption.