1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
diamong [38]
3 years ago
10

Andrea opened a bank account for her daughter Hannah, with a deposit of $ 1,750 . The account will earn 2% simple interest annua

lly. How many months will it take her to earn interest in the amount of $245 on her deposit?
Mathematics
1 answer:
Feliz [49]3 years ago
7 0

Answer:

84 months

Step-by-step explanation:

I × 100 = P × R × T

I = interest = $245

P = principal = $1750

R = rate = 2%

T = time(in years) = ??

245 × 100 = 1750 × 2 × T

24500 = 3500T

24500/3500 = T

7 = T

To convert the time to month:

7 × 12 = 84 months

You might be interested in
Can someone help me please <br> I need to turn this in fast :(
Len [333]
I believe it is answer A...He pays 485 originally and then 25 to his brother ever hour so 485+75 is 560 making A the answer.
8 0
3 years ago
Evaluate 3/7r + 5/8s when r = 14 and s = 8
emmasim [6.3K]

\frac{3}{7}*r + \frac{5}{8} *s

let us first plug the values of r and s here

r=14 and s=8

\frac{3}{7}*14 + \frac{5}{8} *8

Now here we can cancel 14 and 7 as 7*2 =14 , also we can cancel 8 and 8 as 8*1 is 8, so our simplified new form is:

\frac{3}{1}*2 + \frac{5}{1} *1

Now we can multiply 3*2 and 5*1

3*2 =6

5*1=5

Next we add the two numbers

6+5 =11

So this is how we get the answer 11

4 0
3 years ago
Helppp please needed before tomorrow!!!!!!!!!!​
mel-nik [20]

Answer:

The function is 200+50t (t= # of months)

Step-by-step explanation:

The best way to do this is to look at the question, and see no matter what, we have to pay 200 dollars to start. After which, they charge 50 bucks a month. Knowing this, we can make a function using f(x). Let C(t)= cost. Included is that graph. So for these questions, we need to see that there is an independent and a dependent variable, and we need to see that cost is affected by time. Hope this helps.

3 0
2 years ago
Maddie does not have any pretzels. Zach gives Abbey 88 pretzels. Then he splits half of the pretzels he has left with Maddie. Za
Ann [662]
1212 x 2+ 88 = ?
Hope this helps
3 0
3 years ago
Suppose that in 6 minutes, 36 gallons of water came out the pipe. what was the rate in
Tom [10]

Answer:

6 gallons in one minute :)

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • In a poll students were asked to choose which of six colors was there favorite. The circle graph shows how the students answered
    15·1 answer
  • Sara bought a 24-ounce can of tomato sauce for $6. What is the unit price per ounce
    8·1 answer
  • Given f(x)=-x+2f(x)=−x+2, find f(-1)f(−1).
    8·1 answer
  • Jenny runs 7 miles in 50 minutes. At the same rate, how many miles would she run in 75 minutes?
    11·1 answer
  • What is 2 plus 2 plus 2 times 6 times 7
    14·2 answers
  • Solve the following equation algebraically: x^2 = 50 a. 7.07 b. -5.87, 5.87 c. -7.07, 7.07 d. -25, 25
    9·1 answer
  • Which of the following are statistical questions? Select all that apply.
    11·2 answers
  • 24 ÷ b +8 when B is 9
    10·1 answer
  • Hi fr e e p o i n t s !!!!!!!!!!!!
    7·2 answers
  • Decide if each answer will be less than or greater than the original number drag each to the correct category
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!