1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
____ [38]
3 years ago
6

Item 9 It costs $68 for 16 square feet of flooring. How much does it cost for 12 square feet of flooring?

Mathematics
1 answer:
Travka [436]3 years ago
3 0
To solve you divide 68 by 16 and that gives you the price per square foot so that is $4.25, Now times 12 by that and the answer will be $51 dollars.
You might be interested in
Given two functions f(x)=2x+4 and g(x)=−1/5x−3 , what is the function rule for (f+g)(x) ?
Angelina_Jolie [31]

The definition is pretty simple:

(f+g)(x) = f(x)+g(x)

So, we only have to sum the expressions:

f(x)+g(x) = 2x+4 - \dfrac{1}{5}x-3 = \dfrac{9}{5}x+1

5 0
3 years ago
Butter and flour are mixed in the ratio 2 : 3.Chris has 640 grams of butter and 880 grams of flour.How much more flour does he n
VMariaS [17]

he need 1000 grams of all

3 0
3 years ago
Helpp!!!!! i will mark as brainliest !!<br><br>solve question i and ii ​
melomori [17]

Answer:

(i) Lowest Temperature: Warsaw

Highest Temperature: Cairo

(ii) 27.1 + 35.2 = 62.3°C

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
How who I complete the table?
Natalka [10]

Answer:

6

7

8

10

Step-by-step explanation:

you have to remove // to calculate

5 0
3 years ago
How do I solve this problem?
lidiya [134]
B = A(1+\frac{i}{n})^{nt}
A = 47900
i = 5% = .05
n = number of compounding periods in a year (1,2,12,365)
t = number of years = 5
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Write 4,300 in scientific notation
    11·1 answer
  • Please help me show the work and will be marked as brainliest
    5·2 answers
  • A girl has 98 beads, and all but 14 were lost. how many beads did she loose?<br>​
    8·1 answer
  • Can anybody write and explain this please?
    10·1 answer
  • BRAINIEST TO WHOEVER RIGHT
    12·1 answer
  • A crate of oranges costs $4 more than a bag of apples. Ike paid $52 for 3 crates of oranges and 5 bags of apples. How much does
    13·2 answers
  • A local hamburger shop sold a combined total of 649 hamburgers and cheeseburgers on Friday. There were 51 fewer cheeseburgers so
    11·1 answer
  • PLEASE HELP FOR BRAINLIEST
    15·2 answers
  • During a sale, a store offered a 15% discount on a tablet computer that originally sold for $460. After the sale, the discounted
    5·1 answer
  • The Ratio of two numbers is 3/5, and their sum is 104. What are the 2 numbers?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!