1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nikdorinn [45]
3 years ago
14

Mary creates a table of values for a function and plots the points. She finds that the difference in the y values is the same. W

hat kind of function did she graph? a. linear b. quadratic c. square root d. exponential
Mathematics
2 answers:
Lilit [14]3 years ago
5 0

Answer:

Answer is: A(Linear)

Step-by-step explanation:

A linear function is a function whose graph is a straight line.

It is given that Mary plotted a graph and she found out that the difference in the y values is the same. So such a thing could happen when a function is a linear function.

since, a linear equation is given as:

y=ax+b where a and b are real numbers.

so for distinct values of x say x_{1},x_{2} we get the y-values as y_{1},y_{2}

now,

y_{1}-y_{2}=a(x_{1}-x_{2})

so for equally spaced x_{i}'s we get the difference in y-value to be equal.

Hence, the function is Linear.



uysha [10]3 years ago
4 0
"a. linear" is the answer.

Since the difference between each of the y values, which are the outputs, are the same, it must mean that Mary would've gotten a straight line if she graphed this function. Thus, it is a linear function.
You might be interested in
What is the missing number in the list of perfect squares 1,4,9,16,25,36,49,_,81,100,121,144
Yuri [45]

Answer:

64

Step-by-step explanation:

49= 7*7

81=9*9

8*8=64

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A car goes 400 miles on 10 gallons of
Olenka [21]

Answer:

A. 1200

Step-by-step explanation:

Since 10 times 3 is 30, then 400 times 3 is 1200. Hope I helped!

4 0
3 years ago
Olivia ties 2.5 feet of ribbon onto one balloon how many yards of ribbin does olivia need for 18 ballons
Lubov Fominskaja [6]

it is 15 yards or

45 feet.

4 0
3 years ago
Question
ANTONII [103]

The approximate area of the park on the grid is: E. about 40 km² to 50 km².

<h3>How to Find the Approximate Area on a Coordinate Grid?</h3>

The number of square on a coordinate grid that is covered determines the area covered. We can make an estimate by counting how many of this square on the coordinate grid that is covered, then find out the area depending on how much square area each grid represents.

In the coordinate plane given, which shows a park, we are told that each of the square on the grid equals 1 k = square kilometer.

The number of each of these squares we can find that is covered by the park on the grid is: 48 squares.

Therefore, the area of 48 squares on the grid = 48 × 1 = 48 km². Since not all squares are fully covered by the park, we can state that the approximate area of the park on the grid is: E. about 40 km² to 50 km².

Learn more about the approximate area on a grid on:

brainly.com/question/368985

#SPJ1

7 0
1 year ago
I’m confused how do you know where to put the plus and minus signs when rearranging the equation?
IRINA_888 [86]
-5/12k +29/36m is simplified
7 0
2 years ago
Other questions:
  • What times what equals 120
    7·1 answer
  • 7x+2y=4 <br> y=x+1<br> Solve the system of equations.<br> (1/3,4/3)<br> (2/9,11,9)<br> no solution
    5·2 answers
  • CHEGG Find the F-test statistic to test the claim that the variances of the two populations are equal. Both distributions are no
    6·1 answer
  • What is answer 6x+7-5x=10
    7·2 answers
  • An advertisement claims that a 5-pound box of detergent will wash 20 loads of laundry. A 5-pound box costs $3.50. A 15-pound box
    12·2 answers
  • A survey showed that 2 out of every 5 voters would vote in an election.
    8·2 answers
  • Perform the indicated operation and simplify the result.
    6·1 answer
  • What is the product of 10.04 and 2.8
    6·2 answers
  • A particular dam contains approximately 1,900,000,000,000 cubic feet of water. for a week long spike flood, the dam released at
    9·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated gloves costs ​$33.16. What is the unit price of the pairs of gloves​?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!