1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
koban [17]
3 years ago
7

Last week, a coral reef grew 19.5 mm taller. How much did it grow in meters?

Mathematics
2 answers:
lianna [129]3 years ago
8 0

0.0195

ANswer

Answer

Answer

makvit [3.9K]3 years ago
4 0

Answer:

Last week, a coral reef grew 19.5 mm taller. How much did it grow in meters?

Step-by-step explanation:

So it's hard to explain but simply Milli witch is the symbol "m" is a unit prefix in the metric system denoting a factor of one thousandth (10 −3).  So 19.6mm is 19.6*10^-3m.  in other words 19.6 times 10^-3m

hope this helps sorry it's so complicated :/

You might be interested in
(4x + 4) (5x + 2) =
kirill115 [55]

Answer:

Step-by-step explanation:

20x^2+28x+8

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the distance between a point (– 2, 3 – 4) and its image on the plane x+y+z=3 measured across a line (x + 2)/3 = (2y + 3)/4
dimaraw [331]

Answer:

Distance of the point from its image = 8.56 units

Step-by-step explanation:

Given,

Co-ordinates of point is (-2, 3,-4)

Let's say

x_1\ =\ -2

y_1\ =\ 3

z_1\ =\ -4

Distance is measure across the line

\dfrac{x+2}{3}\ =\ \dfrac{2y+3}{4}\ =\ \dfrac{3z+4}{5}

So, we can write

\dfrac{x-x_1+2}{3}\ =\ \dfrac{2(y-y_1)+3}{4}\ =\ \dfrac{3(z-z_1)+4}{5}\ =\ k

=>\ \dfrac{x-(-2)+2}{3}\ =\ \dfrac{2(y-3)+3}{4}\ =\ \dfrac{3(z-(-4))+4}{5}\ =\ k

=>\ \dfrac{x+4}{3}\ =\ \dfrac{2y-3}{4}\ =\ \dfrac{3z+16}{5}\ =\ k

=>\ x\ =\ 3k-4,\ y\ =\ \dfrac{4k+3}{2},\ z\ =\ \dfrac{5k-16}{3}

Since, the equation of plane is given by

x+y+z=3

The point which intersect the point will satisfy the equation of plane.

So, we can write

3k-4+\dfrac{4k+3}{2}+\dfrac{5k-16}{3}\ =\ 3

=>6(3k-4)+3(4k+3)+2(5k-16)\ =\ 18

=>18k-24+12k+9+10k-32\ =\ 18

=>\ k\ =\dfrac{13}{8}

So,

x\ =\ 3k-4

   =\ 3\times \dfrac{13}{8}-4

   =\ \dfrac{7}{4}

y\ =\ \dfrac{4k+3}{2}

   =\ \dfrac{4\times \dfrac{13}{8}+3}{2}

   =\ \dfrac{19}{4}

z\ =\ \dfrac{5k-16}{3}

  =\ \dfrac{5\times \dfrac{13}{8}-16}{3}

   =\ \dfrac{-21}{8}

Now, the distance of point from the plane is given by,

d\ =\ \sqrt{(x-x_1)^2+(y-y_1)^2+(z-z_1)^2}

   =\ \sqrt{(-2-\dfrac{7}{4})^2+(3-\dfrac{19}{4})^2+(-4+\dfrac{21}{8})^2}

   =\ \sqrt{(\dfrac{-15}{4})^2+(\dfrac{-7}{4})^2+(\dfrac{9}{8})^2}

   =\ \sqrt{\dfrac{225}{16}+\dfrac{49}{16}+\dfrac{81}{64}}

   =\ \sqrt{\dfrac{1177}{64}}

   =\ 4.28

So, the distance of the point from its image can be given by,

D = 2d = 2 x 4.28

            = 8.56 unit

So, the distance of a point from it's image is 8.56 units.

4 0
3 years ago
Ion understand this one ​
Dafna1 [17]

Answer:

114

Step-by-step explanation:

\+_+/

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ok so umm last question for tonight i hope but um please help
amid [387]

Answer:

fish=3,5,15

snails=1,4,4

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Suppose that two fair dice are rolled. find the probability that the number on the first die is a 1 or the number on the second
Bogdan [553]

Answer:

1/36

Step-by-step explanation:

Assuming the dice has 6 sides in total, we can set up a probability for each scenario.

The chances of the dice landing on 1 will be 1/6, since there are 6 total faces. Same goes for the second die and landing on 4.

Now that we have our 2 probabilities, we multiply them to get the final probability. 1/6 x 1/6 = 1/36.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • If xy plane line is y=2x+4, y=x-5 will intercept at which point?
    15·1 answer
  • The graph of a linear function intersects with the x axis at a point with an abscissa of 4 and with the y axis at a point with a
    5·1 answer
  • Consider the following equation. f(x, y) = e−(x − a)2 − (y − b)2 (a) Find the critical points. (x, y) = a,b (b) Find a and b suc
    9·1 answer
  • Sarah and Jack are selling popcorn and cotton candy at the State Fair. Sarah sold 3 bags of
    14·1 answer
  • By what number must you multiply a quantity in order to increase it by 25% in a single step?
    8·1 answer
  • A 6-pack of light bulbs costs $7.38. What is the unit price?
    13·1 answer
  • Pls help :)<br> What x what x what = 9 2/5
    12·2 answers
  • Find the next terms for this equation
    7·1 answer
  • Which choice is equivalent to the product below?
    15·1 answer
  • A farmer takes 1 week to fill 3 bins of squash. At this rate, how long will it take to fill 240 bins?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!