1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
densk [106]
3 years ago
5

Use the real zeros to factor f x^4 plus 10^3 minus 20x^2 minus 90x plus 99

Mathematics
1 answer:
Furkat [3]3 years ago
7 0

Answer:

f(x) = (x + 11) (x + 3) (x − 1) (x − 3)

Step-by-step explanation:

f(x) = x⁴ + 10x³ − 20x² − 90x + 99

f(x) is a fourth order polynomial, so it has 4 roots.  Use rational root theorem to find possible rational roots.

±99, ±11, ±9, ±3, ±1

By trial and error, the zeros are -11, -3, 1, and 3.

f(x) = (x + 11) (x + 3) (x − 1) (x − 3)

You might be interested in
Man spends 1/5 of his salary on shoes and 2/3 on school fess what fraction of his salary is left
Zepler [3.9K]
Answer: 2/15

Explanation :

1 - (1/5 + 2/3)
1 - (3/15 + 10/15)
1 - 13/15
15/15 - 13/15
= 2/15
6 0
2 years ago
(b)<br> Work out the value of<br> 3 x 10 x 40 000 000<br> Give your answer in standard form,
vfiekz [6]
I think the answer would be, 1200000000
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 3 hours in a fraction form
Bogdan [553]

Answer:

180/60

1 hour is 60 min and 3 times 60 is 180.

So it’s 180/60

Also 180/60 is 3

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A framer browwed a sum of rs 10000 from rural development bamk at the rate of 7.5% p.a . if he/she paid an qmount at rs 15250 to
daser333 [38]

Answer:

7

Step-by-step explanation:

can't explain my steps bcuz it was so ez. got it in a second within looking at it.

5 0
3 years ago
If a circle is cut from a square piece of plywood, how much plywood would be left over? Use 3.14 for pi
Elanso [62]
20^{2} -3.14*10^{2} = 400 - 314 = 86;
7 0
3 years ago
Other questions:
  • There and Back Julian biked a 24 km trip to Guelph. On his way there, his average speed was 12 km/h. On his way home, he stopped
    6·1 answer
  • what other costs must you consider before you decide to take the job? You've just been hired by the Illinois athletic department
    7·1 answer
  • 6 divied by 57 jfjfdjfj
    10·1 answer
  • What is 1 5/12+4 6/1
    5·1 answer
  • The cost to join the Ski Club is $270. You pay a deposit of $95.50 and plan to save an additional $20 per week to pay for the co
    13·1 answer
  • The equation g=3r represents how much Trevin makes per hour at his job. What is the unit rate?​
    5·2 answers
  • Replace the values of mand n to show the solutions of this equation.
    6·1 answer
  • Michael is buying bagels for a family gathering. Each bagel costs $0.75. Answer the
    9·1 answer
  • If using the method of completing the square to solve the quadratic equation
    11·1 answer
  • The pair of triangles below have
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!