Answer:
55/28 hours/day (approx. 1.96 hours/day)
Step-by-step explanation:
9 1/6 hours / 4 2/3 days
= 55/6 hours / 14/3 days
= 55/6 * 3/14 hours/day
= 55/28 hours/day
(approx. 1.96 hours/day)
<span>
<span>1st</span></span><span> formula 2n + 3m = 280
</span><span><span>
</span><span>2nd</span></span><span> formula 2n + 5m = 320
</span><span><span>
</span><span>rearrange 1st</span> formula to equal n:</span>
<span><span>2n = -3m + 280
</span>
</span><span>n = -3/2
m + 140
</span><span><span>
</span><span>rearrange 2nd</span> formula to equal n:</span>
<span><span>2n = -5m + 320
</span>
</span><span>n = -5/2m + 160
</span><span><span>
so now you have
</span>-3/2m + 140 = -5/2m + 160 </span>
<span><span>Rearrange to become:
</span>
</span><span><span>-3/2m + 5/2m = 160 - 140
</span>
</span><span>m = 20
</span><span>
</span>
<span>Now place 20 into the very 1st</span><span><span> equation in place
of the letter m
</span>
</span><span><span>2n + 3(20) = 280
</span>
</span><span><span>2n + 60 = 280
</span>
</span><span><span>2n = 220
</span>
</span><span>n = 110
</span><span><span>
</span>so it costs $110 per night, $20 per meal</span>
Answer:
12.5663706144
If necessary, and if your system/teacher allows it, just keep it down to 1-3 decimals.
Hope I could help! :D
Answer:
Step-by-step explanation:
4^2+x^2 = 15^2
x^2 = 15^2 - 4^2 = 225-16 = 209
x=sqrt(209)
x = 14.46