Answer:
21.25
Step-by-step explanation:
use the Pythagorean theorem, it is given that the shape is a rectangle so all opposite sides are congruent and all angles are right, since we know that the diagonal forms a right triangle we can use the pythagorean theorem
the Pythagorean theorm is a^2+b^2=c^2 where a and b are the legs (in this case the side of the triangle) and c is the hypotenuse which is the longest side in a right triangle
17^2+12.75^2=x^2
x^2=7225/16
now take the square root of both sides and you get -21.25 and 21.25
distance CAN NOT be negative so -21.25 isn't an option
Answer: 0, Zero
Step-by-step explanation: all horizontal lines are of the form "y = some number", and the equation "y = some number" always graphs as a horizontal line.
We can find the price per arc by dividing the total price by the amount of arc.
so in this case
5625 is the total money spent
and 4.5 is what they get when spending that amount of money
5625 / 4.5
= 1250
The price per arc is $1250
therefore, the answer is $1250.
Answer: $3,166
Step-by-step explanation: