1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
blondinia [14]
3 years ago
15

Need help!! ASAP!! Geometry

Mathematics
1 answer:
kodGreya [7K]3 years ago
7 0
Total 52 students. 

52 - 17 = 35 students left
35 - 5 = 30 students left
30 - 2 = 28 students left

Each class has 11 students that play ONE sport, which means 22 total in 2 classes. You're on your own now! It's not that hard, I'm sure you'll figure it out.
You might be interested in
Need help Last weekend, Raul's basketball team played in a
Darina [25.2K]

Answer:

40%

Step-by-step explanation:

First off, 1/5 is equal to 20%. If you're diving something into 5ths, you can do 100 / 5, which is 20. So you know that Raul scored at least 20% of the points. His friend Jake ALSO scores 20% of the teams points, making 20 + 20 = 40%. Therefore, 40% of the teams points were scored by Raul and Jake.

6 0
3 years ago
Write an equation for a line that passes through (-4,8) and 8,-1
KatRina [158]
Slope is change in y over change in x.

Change in y is -9
Change in x is +12

So -9/12 or -2/3

Answer -2/3
5 0
3 years ago
A local BBQ restaurants offers 2 side dishes with a lunch plate. There are 7 side dishes. How many choices of side dishes does a
IgorC [24]
i think it’s a because ya

6 0
2 years ago
Carmen buys 4 daisies and some roses to make a flower arrangement. The number of daisies is 1/3 of the number of roses that she
Pani-rosa [81]

12, Carmen buys 12 roses

I got this by multiplying 4x3=12


3 0
3 years ago
7. The sweater cost $35, and the tax rate was 8%. How much do you have to pay in tax?
RUDIKE [14]

Answer:

so in tax you pay a extra $2.80 so the total price of the sweater is $37.80.

Mikey will save $37.25

3 0
2 years ago
Other questions:
  • there are 500 tickets for sale in A raffle. tickets cost $3 each, or $20 for A book of 10. All 500 tickets were sold, and $1350
    14·2 answers
  • Please help ASAP thanks
    8·2 answers
  • What is 500 Divided by 4039.905
    6·2 answers
  • An analyst is forecasting net income for Excellence Corporation for the next fiscal year. Her low-end estimate of net income is
    9·1 answer
  • For a wedding the bride must select 4 bridesmaids from her 6 closest friends and must arrange them in order for the ceremony. Ho
    10·2 answers
  • Find the slope of the line passing through the points (-3,1) and (-8,5)
    12·1 answer
  • Randall bought 2 game controllers at Electronics Plus for $36. What is the unit rate for a game controller at Electronics Plus
    7·2 answers
  • O número 2021 tem resto 5 quando dividido pelo nmr 6, 7, 8, e pelo nmr 9. Quantos múmeros inteiros positivos menores do que 2021
    8·1 answer
  • A money box contains only 10-cent and 20-cent coins. There are 40 coins with a total value of $6.50. How many coins of each?
    15·2 answers
  • Can you explain to me how to do number two I'm studying for a quiz and I'm stuck on this one.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!