1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mrac [35]
3 years ago
12

A bottle of energy drink contains 9/10 liter. Coach Donavan buys 15 bottles. How many liters of energy drink did he buy?

Mathematics
1 answer:
Verdich [7]3 years ago
7 0

To find out how many liters of energy drink Coach Donavan bought you need to multiply how much liters are in one bottle by how many bottles he bought.

9/10 x 15

9/10 x 15 is 13.5 or 13 and 1/2

So Coach Donavan bought 13 and a half liters of energy drink.

You might be interested in
What’s the points of the center of a circle?
White raven [17]

Answer:

The center of a circle is the point where we place the tip of our compass while drawing a circle. It is the mid-point of the diameter of the circle. In a circle, the distance between the center to any point on the circumference is always the same which is called the radius of the circle.

<em>I </em><em>hope </em><em>it </em><em>will </em><em>useful</em>

4 0
2 years ago
A line contains the points (8, 5) and (6, 15).
Olenka [21]

Answer: -5

Step-by-step explanation:

The formula for calculating the slope of a line is given as :

m=\frac{y_{2} }{x_{2}} - \frac{y_{1}}{x_{1}}

x_{1} = 8

x_{2} = 6

y_{1} = 5

y_{2} = 15

substituting into the formula , we have

m = \frac{15-5}{6-8}

m = \frac{10}{-2}

m = -5

Therefore the slope is -5

3 0
3 years ago
Patrick spent a total of $29.82 for 14 paintbrushes, $31.84 for 16 drywall anchor screws, $27.15 for 12 light bulbs, and $36.54
Lelu [443]

Answer: Light bulbs.

Step-by-step explanation:

Paint Brushes: 29.82 ÷ 14 = $2.13 per brush.

Drywall Screws : 31.84 ÷ 16 = $1.99 per anchor screw.

Light Bulbs: 27.15 ÷ 12 = $2.26 per light bulb.

Sandpaper: 36.54 ÷ 18 = $2.06 per piece of sandpaper.

4 0
3 years ago
I just need someone to fill in all the answers
Masteriza [31]

Answer:

1. 2

2. 25

3. 1/3

I'm in 8th grade so not 100% sure about these

I'm gonna try the rest

But this is what I got so far!

3 0
3 years ago
Simplify the ratio 24/56
kakasveta [241]
The Answer Would Be 3/7
Hope This Helps :)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How find the area of a parallelogram when base 9 feet and the side is 8/9 feet
    7·2 answers
  • BRAINLIESTT!!!!!! PLEASE ANSWER ASAP
    9·1 answer
  • James uses 1 2/3 cups of flour to make one pie if he is making four pies how much flour will he need?
    10·2 answers
  • I have 1000 mangos+15000 staberries+200 oranges how many is for this put your enter please thankyou
    13·2 answers
  • Bottom#9 Find the value of X. Round answer to nearest tenth please.
    10·1 answer
  • Joey has of a gallon of ice cream. He divides the ice cream for his friends so that 1/12 of a gallon is in each bowl. How many b
    6·1 answer
  • Marco can build a computer twice as fast as Cliff. Working together, it takes them 5 hours. How long would it have taken Marco w
    13·1 answer
  • The circumference of a circle is 23pi m. What is the area, in square meters? Express
    8·1 answer
  • What is 10+2 <br> Please I need help
    11·2 answers
  • The price of a ticket to a play is $50 per person. On Monday afternoons, the theater reduces the ticket price to $35 per
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!