Step by step explanation = 76
Let one angle be x
Let second angle be 88+x
Sum of two complementary angles = 90°
x+ 88+ x = 90°
2x + 88 = 90
2x = 90 - 88 = 2
x = 2/2 = 1
First angle = x = 1°
Second angle = 88 + x = 88+1 = 89°
I hope it is helpful:D
Hey!
--------------------------------------------
Solution and Answer:
4.20 - 2.35 - $1.85 per bagel.
1.85 x 2 = $3.70 for 2 bagels.
4.20 - 3.70 = $0.50 per coffee.
--------------------------------------------
Hope This Helped ;)
Answer:
24 ounces for 4.80
Step-by-step explanation:
to find unit cost divide price by amount
4.40/20=0.22
4.80/24=0.2
Step 1: Put the numbers in order.
1,2,5,6,7,9,12,15,18,19,27<span>Step 2: </span>Find the median (How to find a median).
1,2,5,6,7,9,12,15,18,19,27<span>Step 3: </span>Place parentheses around the numbers above and below the median.
Not necessary statistically–but it makes Q1 and Q3 easier to spot.
(1,2,5,6,7),9,(12,15,18,19,27)<span>Step 4: </span>Find Q1 and Q3
Q1 can be thought of as a median in the lower half of the data. Q3 can be thought of as a median for the upper half of data.
(1,2,5,6,7), 9, ( 12,15,18,19,27). Q1=5 and Q3=18.<span>Step 5: </span>Subtract Q1 from Q3 to find the interquartile range.
18-5=13.
Hope this helped:)
-BRIEMODEE:)