1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Delvig [45]
3 years ago
10

Which table does not show y as a function of x

Mathematics
2 answers:
sashaice [31]3 years ago
5 0
It is Table H because if you have an x value that equals two different y values then it is not a function.

Hope this helps.





GalinKa [24]3 years ago
4 0
Table H

for y to be a function of x, every x input value has to map to one and only 1 output y value

at table H, x = -0.2 maps to both 5.8 and 8.1 (both ends of the table)

so table H is not y as a funtion of x
You might be interested in
Look at the image for the problem :)
8_murik_8 [283]

Answer:

\displaystyle V = 28 \pi \ ft^3

General Formulas and Concepts:

<u>Pre-Algebra</u>

Order of Operations: BPEMDAS

  1. Brackets
  2. Parenthesis
  3. Exponents
  4. Multiplication
  5. Division
  6. Addition
  7. Subtraction
  • Left to Right<u> </u>

<u>Geometry</u>

Volume of a Cylinder Formula: \displaystyle V = \pi r^2h

  • V is volume
  • r is radius
  • h is height

Step-by-step explanation:

<u>Step 1: Define</u>

Radius <em>r</em> = 2 ft

Height <em>h</em> = 7 ft

<u>Step 2: Solve for V</u>

  1. Substitute in variables [Volume of a Cylinder Formula]:                                \displaystyle V = \pi (2 \ ft)^2(7 \ ft)
  2. [Volume] Evaluate exponents:                                                                         \displaystyle V = \pi (4 \ ft^2)(7 \ ft)
  3. [Volume] Multiply:                                                                                             \displaystyle V = 28 \pi \ ft^3
5 0
3 years ago
What is the unit rate of $1.12 for 8.2 ounces?
pashok25 [27]

That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)

First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659

Hope this helped!

3 0
3 years ago
What is the Difference Between a 16-Ounce Brick and a Carpenter?
Andrew [12]

One weighs a pound, and the other pounds away!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Explain how to write the number that is 0.02 less than 1.423
Katyanochek1 [597]
Less than means subtract. So, 0.02 less than 1.423 is 1.423 - 0.02 which equals >>> 1.403
6 0
3 years ago
What is the Area of trapezoid?
Romashka [77]
48.8 cm2 that is the answer I got
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the simplest form of the expression?
    8·1 answer
  • What is the answer to this question, i need help?
    8·1 answer
  • A pair of dice is rolled, and the number that appears uppermost on each die is observed. Refer to this experiment and find the p
    13·1 answer
  • How u do it, plz help me, I really need it to know
    9·1 answer
  • Symmetric property of congruence:if BC =NP, then
    15·1 answer
  • Which of the following choices is the value of csc 0?
    9·1 answer
  • What is 4/5 as a decimal and what is 4/5 as a percent representation
    14·2 answers
  • I need help with these 2 questions.
    10·1 answer
  • Find the circumference and area of a circle with diameter 2 ft
    11·1 answer
  • 7 Valley Video rented 1540 videos in July.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!