1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Wittaler [7]
3 years ago
5

This is a square pyramid. What is the length of the base? h=3 v=36

Mathematics
1 answer:
Ulleksa [173]3 years ago
7 0

volume of square pyramid = S^2*h/3

volume = 36

 h = 3

36 = S^2 *3/3

36 = S^2

S = sqrt(36)

S = 6

length of base = 6

You might be interested in
Find the least common denominator for these fractions.
Elenna [48]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
How do you write out.32ft/sec to meters/min
marta [7]
32 ft 
this is meters per second >>> 9.7536
6 0
3 years ago
Please explain step by step worth 20 points
ankoles [38]
Multipy $275 by the 4.5%
4.5%=.045 (just move the decimal 2 places left)
275*.045= 12.375  Susan gets $12.375 a year (don't round yet)
Multiply $12.375 by 5years          12.375*5= 61.875 (now round)
$61.90=B
I hope this helps! :)

5 0
3 years ago
Which set of ordered pairs represents a function? {(0, 1), (1, 3), (1, 5), (2, 8)} {(0, 0), (1, 2), (2, 6), (2, 8)} {(0, 0), (0,
11111nata11111 [884]

Answer: {(0, 2), (1, 4), (2, 6), (3, 6)}

Step-by-step explanation:

For a relation to be considered a function, each x-value needs to have one corresponding y-value--it cannot have more than 1.

Since all the other sets of ordered pairs feature points with two x-values with different y-values, the set above is the only function of the provided options.

4 0
3 years ago
An IV bag contained 1000 ml of a solution. The solution was administered to a patient and now there is 400 ml left in a bag afte
Jet001 [13]

Answer: 100 ml each hour.

Step-by-step explanation:

1000 -400 =600 used from original amount.

Divide 600/6 = 100 ml per hour.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Juan just took a 40 question math test. He scored 75%. How many questions did he get correct
    7·1 answer
  • $559 at 3% for 3 years
    15·1 answer
  • A = {a, e, i, o, u} can also be written as A = {x : _______}
    9·1 answer
  • Estimate the unit rate justify your answer $299 for 4 tires
    9·1 answer
  • The selling price of each washing machine is $480. One is marked down by 50% the second one is marked down by 30% with an extra
    13·1 answer
  • Simplify: (10 – 149 + 1)^2
    9·1 answer
  • Lines RS, TV in SW are shown which statements are true about these lines check all that apply
    6·2 answers
  • Help me please I'm struggling ​
    5·1 answer
  • Can somebody help me with these two? Thank you!
    12·1 answer
  • PLEASE HELP ME!!!! All three friends want to purchase the same gaming system so they can play games together. The list price of
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!