1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Over [174]
3 years ago
13

Karen is selling carnations at her school during Valentine's week. She purchased 1,000 carnations for $250.00. She is selling ea

ch carnation (along with a card that cost her 0.10) for $1.00. Fixed cost for Karen = rent and delivery of $100.00. What is Karen's gross profit per unit?
Business
1 answer:
Monica [59]3 years ago
5 0
Carnation cost: 250/ 1000 = $0.25 per flower
Rent and delivery cost: $100/ 1000 = $0.1 per flower
Card cost: $0.1

Total Expenditure = $0.45 per flower

Gross profit per unit = $1.00 - $0.45 = $0.65 per unit sold
You might be interested in
Mr. and Mrs. Pitt filed a joint tax return in 2017. The couple divorced in 2018. The IRS audited their 2017 return and determine
AURORKA [14]

Answer:

C. Because the couple is divorced, the IRS must apportion the deficiency between Mr. and Mrs. Pitt based on their relative contribution to their 2015 taxable income.

Explanation:

Because Mr and Mrs Pitt filed for a joint tax return in 2017 and got divorced in 2018 and IRS audited their tax return and found that they both underpaid their tax, the IRS must apportion the deficiency 50-50 between both of them based on their separate returns.

3 0
3 years ago
What aspects of managing your account were probably more difficult before online banking was available?
sveticcg [70]

Answer:

One of the main advantages of online banking is that you can access information about your account immediately and from anywhere. Before online accounts were available, you had to go to a bank or ATM on some specific cases if you wanted to carry out any type of transaction, e.g. pay a service or transfer money. Online accounts make it less likely for a person to go to a bank, e.g. in order to get a loan, I did it all online, I didn't even need to go to the bank.

5 0
3 years ago
The Phoenix Corporation's fiscal year ends on December 31. Phoenix determines inventory quantity by a physical count of inventor
lutik1710 [3]

Answer:

1. Merchandise held on consignment for Trout Creek Clothing.

  • Excluded from the company's year-end inventory because they belong to another company.

2. Goods shipped f.o.b. destination on December 28 that arrived at the customer's location on January 4.

  • Included in the company's year-end inventory because FOB destination shipments transfer ownership only after they are delivered, not while on transit.

3. Goods purchased from a vendor shipped f.o.b. shipping point on December 26 that arrived on January 3.

  • Included in the company's year-end inventory because FOB shipping point shipments transfer ownership after they leave the seller's facilities.

4. Goods shipped f.o.b. shipping point on December 28 that arrived at the customer's location on January 5.

  • Excluded from the company's year-end inventory because FOB shipping point shipments transfer ownership after they leave the seller's facilities, so they belong to the buyer now.

5. Phoenix had merchandise on consignment at Lisa's Markets, Inc.

  • Included in the company's year-end inventory because merchandise on consignment belong to the company, not to Lisa' Market.

6. Goods purchased from a vendor shipped f.o.b. destination on December 27 that arrived on January 3.

  • Excluded from the company's year-end inventory because FOB destination shipments transfer ownership only after they have been delivered, not while in transit.

7. Freight charges on goods purchased in 3.

  • Included in the company's year-end inventory because freight costs under FOB shipping point are paid by the buyer.

3 0
3 years ago
Milk is used in the production of cheese. Cheese and tofu are close substitutes in consumption. Milk and oreos are complements i
disa [49]

Milk is used in the production of cheese. Cheese and tofu are close substitutes in consumption. Milk and Oreos are complements in consumption. Suppose that the price of Oreos increases, how does this affect the market for tofu?

The correct answer is decreasing in price will increase the quantity demanded.

<h3>Why does price decrease when demand increases?</h3>

If demand does not change, there is an inverse relationship between the supply of goods and services and the price. As the supply of goods and services increases with the same demand, prices tend to fall to lower equilibrium prices and higher equilibrium quantities of goods and services.

The relationship between price and demand is negative. H. They are inversely proportional. The inverse relationship means that when the price of a product goes up, the demand for that product goes down, and vice versa. This is due to the law of reducing marginal utility.

Learn more about the price of oreos increases here

brainly.com/question/14500353

#SPJ2

8 0
2 years ago
Cool Air​ Inc., manufactures single room sized air conditioners. The cost accounting system estimates manufacturing costs to be
Tcecarenko [31]

Answer:

Selling price= $172.8

Explanation:

Giving the following information:

Manufacturing costs to be $ 240.00 per air​ conditioner

Consisting of 60​% variable costs and 40​% fixed costs.

Selling price= 20​% markup to full costs.

Because it is a special offer and there is unused capacity, we will not take into account the fixed costs:

Unitary cost= 240*0.6= $144

Selling price= 144*1.2= $172.8

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 5. Which of the following examples of emotional behaviors are displayed by infants up to 8 months?
    15·2 answers
  • Marilyn, a human resources associate in a public relations firm, maintains friendly relationships with her colleagues. She prefe
    11·1 answer
  • Last year all refuse collected by Shelbyville city services was incinerated. This incineration generated a large quantity of res
    11·2 answers
  • Which of the following is not an example of a SMART long-term education or
    15·1 answer
  • Upon graduating from UCI, you start a job in finance earning $72,000 per year and decide to buy a home. You can afford to pay no
    15·1 answer
  • Which of the following best illustrates the purpose of labor laws?
    6·1 answer
  • Incomplete manufacturing costs, expenses, and selling data for two different cases are as follows.
    6·1 answer
  • If oregon passed a statue that prohibited liquor stores
    11·1 answer
  • Question 7 of 10
    11·1 answer
  • Which level of quality of information would eventually exist in the market for lemons assuming there was no way to gain assuranc
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!