1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Over [174]
2 years ago
13

Karen is selling carnations at her school during Valentine's week. She purchased 1,000 carnations for $250.00. She is selling ea

ch carnation (along with a card that cost her 0.10) for $1.00. Fixed cost for Karen = rent and delivery of $100.00. What is Karen's gross profit per unit?
Business
1 answer:
Monica [59]2 years ago
5 0
Carnation cost: 250/ 1000 = $0.25 per flower
Rent and delivery cost: $100/ 1000 = $0.1 per flower
Card cost: $0.1

Total Expenditure = $0.45 per flower

Gross profit per unit = $1.00 - $0.45 = $0.65 per unit sold
You might be interested in
Six years ago a commercial property owner paid $490,000 for her complex which included 10 acres of land valued at $100,000. Usin
Kobotan [32]

Answer:

AS land cannot be depreciated we will first subtract the value of the land from the complex so we are left with $390,000 (490,000-100,000)

In straight line method each year the asset is depreciated by the same amount so in order to find out yearly depreciation we will divide 390,000 by 40

=9750

In 6 years the complex has depreciated for $58,500

So the current value of the apartment complex would be (490,000-58500)

The current value of the apartment complex is $431500

Explanation:

3 0
3 years ago
It was 8:00 a.m. on Saturday morning. Liz just learned that her well-meaning cousins were headed over to help her unpack her hou
Ymorist [56]

Answer:

empowered

Explanation:

According to my research on employee roles and responsibilities, I can say that based on the information provided within the question in this situation we can say that the employee was empowered. This can be said because he too the initiative in order fix the problem in a way that would leave the customer happy and wanting to come back again.

I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.

8 0
3 years ago
Sheila receives a merit scholarship to cover part of her private college tuition. Her parents have a low income, poor credit, an
vfiekz [6]

Answer:

The correct answer would be D, Sheila's parents will qualify for a Plus loan because of their low income.

Explanation:

PLUS loan stands for Parents Loan for Undergraduate Students. It is the loan given to the parents of the students who are graduating with the college. It can be a post secondary loan. This loan is given to the students who cannot afford to meet the expenses of their studies as well as of other activities like books, notes, handouts etc. This loan is given to the parents of the students who have low incomes and can't afford to finance their child's education.

8 0
3 years ago
How hospital capacity considerations differ from a factory.
sleet_krkn [62]

Answer:

One of the differences between hospital and factory capacity is that a hospital can add capacity easily by adding more staff and beds. A factory is usually technologically limited and therefore must plan well in advance to add capacity.

Explanation:

3 0
1 year ago
Suppose that France and Austria both produce rye and wine. France's opportunity cost of producing a bottle of wine is 4 bushels
miv72 [106K]

Answer:

France has comparative advantage in production of wine

Austria has comparative advantage in production of rye.

4 bushels of rye for each bottle of wine

1 bottle of wine for each bushel.

b. 4 bushel of rye per bottle of wine.

Explanation:

France has comparative advantage in producing wine as it has opportunity cost of 4 bushels per bottle of wine. Austria has comparative advantage in producing bushels as it has opportunity cost of 10 bushels per bottle of wine. The both countries can gain advantage if they agree for 4 bushels per wine.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Carla Vista Company, organized in 2019, has set up a single account for all intangible assets. The following summary discloses t
    5·1 answer
  • Davidson international has 13,700 shares of stock outstanding at a price per share of $28. the firm has decided to repurchase 50
    5·1 answer
  • country cupboard purchased inventory for 5500 and also paid a 360 freight bill. Country cupboard returned 45% of the goods to th
    5·1 answer
  • The nodes on the original internet system were ________. large corporations marketing companies educational institutions militar
    7·1 answer
  • When Steve is talking about his communications with employees, he says, "I constantly check in." The information Steve gets from
    10·1 answer
  • While goods are ________, services are ________. analytic; leveraged. produced; performed. analytic; produced. produced; leverag
    12·2 answers
  • Jipsom and Klark were partners with capital account balances of $80,000 and $100,000, respectively. Looney directly paid $32,000
    15·1 answer
  • Consider the following information about a simple country that produces two different goods: Year PriceMilk QuantityMilk Price C
    11·1 answer
  • 1) What usually initiates data input into a system? A) The transaction system automatically checks each hour to see if any new d
    13·1 answer
  • Whats your name I would like to know your name
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!