1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
krok68 [10]
3 years ago
13

Kaitlyn creates an architectural blueprint of a rectangular dining room.The area of the actual dining room is 900 times as large

as the area of the dining room on the blueprint.The length of the dining room on the blueprint is 4 inches.What is the length of the actual dining room?
Mathematics
1 answer:
8090 [49]3 years ago
6 0
We need to make a scale between blueprint and actual size. The trick in this question is to understand that the scale for the areas and the scale for the lengths are different.
Scale for area is given in the question as
1 unit on blueprint = 900 units in actual.
As the dining room is given to be rectangular we can find the scale for lengths by taking square root of scale for area.

√1 unit on blueprint = √900 units in actual
Therefore, scale for length= 1:30

Thus, by using the scale we can calculate actual length corresponding to 4 inches on blueprint by multiplying 4 with scale
4 inches×1/30=120inches

Answer = 120 inches

You might be interested in
Determine the slope and y -intercept for each line shown. Then write the equation of the line (will give Brainliest)
Pavlova-9 [17]

Answer:

1.

y=\frac{1}{4}x+2

m= \frac{1}{4}

b= 2

2.

y=-\frac{1}{3}x+1

m= -\frac{1}{3}

b= 1

3.

y=3x+4

m= 3

b=4

Step-by-step explanation:

1. The line intersects the y-axis at the point (0,2) therefore its y-intercept is b=2.

The line rises up 1 unit on the y-axis for every 4 units on the x-axis therefore the line has a slope of m=1/4.

Considering the equation of a line (y=mx+b), we plug in the variables we have found into the formula to find that y=\frac{1}{4}x+2

2. The line intersects the y-axis at the point (0,1) therefore its y-intercept is b=1.

The line down up 1 unit on the y-axis for every 3 units on the x-axis therefore the line has a slope of m= -1/3.

Considering the equation of a line (y=mx+b), we plug in the variables we have found into the formula to find that    y=-\frac{1}{3}x+1

3. The line intersects the y-axis at the point (0,4) therefore its y-intercept is b=4.

The line rises up 3 units on the y-axis for every 1 unit on the x-axis therefore the line has a slope of m=3.

Considering the equation of a line (y=mx+b), we plug in the variables we have found into the formula to find that  y=3x+4

3 0
2 years ago
What is 49 times 49! Plz help me.
Natasha_Volkova [10]
2401 I had that question a few years ago
7 0
3 years ago
Lydia invested $8,300 in an account paying an interest rate of 2.2% compounded
Dennis_Churaev [7]

Answer:

1245

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need help please help
Lemur [1.5K]

Answer:

2.24

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Find the lateral area and the total area of the prism.
Tems11 [23]
We have that

1) the lateral area---------------->  L=P*h
P=(3+3+3)   h=6
L=(3+3+3)*6=54 in²

the answer part 1) is the lateral area is 54 in²

2) the total area=------------- > S=P*h+2B
2B=2*[3*3/2]     P*h=54

S=2*[3*3/2]+54=63 in²

the answer part 2) is the total area is 63 in²
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Is 8 yards equal to 288 inches cause thats what i got
    9·1 answer
  • What's the formula for this pyramid
    12·2 answers
  • If each face of a cube has in area of 16 square feet, what is the<br> cube's total surface area?
    7·1 answer
  • Calculate the density of a 6.75 g solid with a volume of 5.35cm3
    12·1 answer
  • Please help if your awake lol ugh it’s a question check the picture :)
    9·1 answer
  • Write the phrase as an algebraic
    5·1 answer
  • Draw the image of the following segment after a dilation centered at the origin with a scale factor of 2/3
    7·1 answer
  • What is the slope of (9,9) and (-11,13) ?
    13·2 answers
  • A 6-pound bag of sugar costs $7.98. What is the unit price?
    13·2 answers
  • Is this graph a function or not a function?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!