1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hichkok12 [17]
3 years ago
15

Danica made $440 working at a pet shop last month. She worked a total of 40 hours. How much money did Danica make per hour?​

Mathematics
2 answers:
UNO [17]3 years ago
3 0

Answer:

Danica made 11 dollars per hour.

Step-by-step explanation:

Divide- 440/40=11

Check 11*40=440

She made 11 dollars per hour.

kirza4 [7]3 years ago
3 0

Answer:11

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The length of a room is 2 1/2 feet more than its width. If the perimeter of the room is 80 feet, find its width and length?​
horsena [70]

Answer:

The width is 20.625 and the length is 19.375

Step-by-step explanation:

Let 2 1/2 + w = length

Let w = width

Equation:

2 1/2 + w + w = 80                     Combine liked terms

2 1/2 + 2w = 80                    

-2 1/2         -2 1/2                        Subtract 2 1/2 from both sides

2w  =   77.5

÷ 2     ÷ 2                                    Divide 2 from both sides

w = 41.25

Length:

2 1/2 + 41.25 = 165/4 or 38.75

Width:

41.25

41.25/2 = 20.625

38.75/2 = 19.375

4 0
3 years ago
Pls dont take my points i really need help
Leno4ka [110]

Answer:E

Step-by-step explanations

Its E because it’s E

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
For what value of x the given fraction is undefined : 2/x-7 ​
mash [69]
X-7=0
+7. +7
x=7

Undefined x=7
8 0
2 years ago
Adair needs $21,150 to purchase a boat. How much money will you need to invest today in a savings account earning 3.2% interest,
emmasim [6.3K]
A=x(1+r/n)^nt
21150=x(1+0.032/12)^84
21150=x(1+0.0026666)^84
21150=x(1.002666666)^84
21150=x(1.25069809)
21150/1.25069809=x
16910.56=x

Hope this helps!
8 0
3 years ago
An oil company fills 1 over 12 of a tank in 1 over 4 hour with gasoline. At this rate, which expression can be used to determine
Serga [27]
The answer should be C
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A 16 ounce package of cereal cost $4.00? what is the unit cost
    8·2 answers
  • A concession stand sells hamburgers (h) for $2 and hotdogs (d) for $1. On Friday night they sold a total of 300 hamburgers and h
    12·2 answers
  • I am so Bored <br> Anyone want to talk I am dying of boredom <br> Also Favorite Color?
    13·2 answers
  • Sidney has 4 hats and 2 scarves in a drawer. All the hats are the same size, shape, and material. Both scarves are the same size
    13·2 answers
  • A teacher asked her students how many pets they own.Here are the results: 0,0,0,1,1,1,1,2,2,2,4,4,8 On a piece of paper, draw a
    5·2 answers
  • 17. The owner of an organic fruit stand also sells nuts. She wants to mix cashews worth $5.50 per pound with peanuts worth
    8·1 answer
  • Finde<br>3 rational number<br> 7 and 8<br>​
    10·2 answers
  • the coordinates of the vertices of a polygon are shown on the graph below what is the name of the polygon HELPPP ANSWER FAST​
    11·2 answers
  • 5. If a following statements must be true?
    7·1 answer
  • ast year my parents had a combined income of $84,000. they paid 20,400 in federal income taxes. what simplified fraction shows h
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!