1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Morgarella [4.7K]
3 years ago
5

A recipe calls for 1/2 cup of ingredient A for every 1 2/5 cups of ingredient B. You use 4 cups of ingredient A. How many cups o

f ingredient B do you need?
Mathematics
2 answers:
ad-work [718]3 years ago
5 0
Let x = number of cups of ingredient B if 2 cups of ingredient A are used. Set up a proportion:  (1/2)/(1 2/5) = (2)/x. Cross multiplying we get (1/2)x = (1 2/5)(2) 
 (1/2)x = 14/5, so x = 28/5 = 5 3/5 cups.
Ede4ka [16]3 years ago
5 0
You use 1 2/5 of B for every 1/2 A and they use 4 of A so times 1 2/5 by 8 and you get 11.2 cups of B
You might be interested in
Sketch the quadratic function ƒ(x) with a vertex at (–1, 2) and the points (0, 0) and (–2, 0). Which statement describes the par
Andrei [34K]

Answer:

Use this Formula m= y2 - y1 / x2-x2

Than find rise and run and graph it

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The histogram shows the ages of people in a community chorus.
Pachacha [2.7K]
The answer would be 31
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
True or False-Four measurable properties of matter are mass, weight, volume, and pressure.
blagie [28]
It’s probably true as matter is either gas liquid or solid
5 0
3 years ago
Tareq pays $22.10 for 2,6 pounds of salmon, What is the price per pound of the salmon? (20PTS FOR THIS)
Alexeev081 [22]
B

22.10 divided by 2.6 is 8.5 or $8.50
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the area of this figure
Llana [10]

Answer:

theres no photo

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Ratio of 6 nickels to 5 dollars
    7·1 answer
  • What best describes the number 5 ? write prime composite
    14·1 answer
  • you plan to take a 1133​-mile trip in your​ car, which averages 22 miles per gallon. How many gallons of gasoline should you exp
    6·1 answer
  • PLEASE HELP!!!
    15·1 answer
  • dao has 2⅜ pounds of hamberger meat he is making ¼ pound hamburgers does dao have enough meat to make 10 hamburgers? Explain
    10·2 answers
  • Can someone please help I will mark brainlest thanks
    10·1 answer
  • I don't get this, please help me.
    10·2 answers
  • PLEASE HELP FAST!!!
    14·1 answer
  • Help me with this please
    6·2 answers
  • Which is more, 70 inches or 6 feet?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!