1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anvisha [2.4K]
3 years ago
7

akio buys scissors for 3.79, tape for 2.57, and pens for 5.80.the sales tax is 6.25percent what is the amount of tax for akios p

urchases
Mathematics
1 answer:
nasty-shy [4]3 years ago
8 0
The answer is:  " $0.76 "  .
________________________________________________
or, write as:  " 76<span>¢" .
</span>________________________________________________
Explanation:
________________________________________________
The answer is:  What is  6.25% of  "{ $ 3.79 + 2.57 + 5.80}" ?
________________________________________________
  $ 3.79
+   2.57
 <u>    5.80    </u>
  $ 12.16
________________________________________________
So, what is:  6.25 %  of   $12.16 ? 

    6.25% = 6.25 / 100 = 6.25 ÷ 100 = 0.0625 ;

6.25% of $12.16 = 0.0625 * $12.16 =  19/25 = $0.76 .
________________________________________________
The answer is:  " $0.76 "  .
________________________________________________
You might be interested in
The temperature T in degrees Celsius of a liquid t minutes after heating is given by the formula T=8√t. When is the temperature
Advocard [28]
T=8√t
T=temperature
t=time in minutes.
If T=48, we have to calculate the time.

48=8√t
(48)²=(8√t)²
2304=64t
t=2304 / 64=36

answer: 48 degrees Celsius will be reached in 36 minutes. 
3 0
3 years ago
Two times the sum of a number and 22 is atleast -28<br><br> please hurry
Marta_Voda [28]

Answer:

-6

Step-by-step explanation:

Mark me as brainliest

6 0
3 years ago
A store sells 12 cans of nuts for $33. How much would it cost you to buy 7 cans of nuts?
Hoochie [10]
33/12 = 2.75 per can

2.75 * 7 = 19.25......so its 19.25 for 7 cans
6 0
3 years ago
Help................
enyata [817]

Answer:

sorry I didn't know what to do in this question

I am really sorry

8 0
2 years ago
HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
Julli [10]

Answer:

ieieeieiwieijejekekekkekkoeeo

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Joseph buys a bag of 60 pieces of taffy. In the bag, there are 6 cinnamon pieces, 18 raspberry pieces,12 key lime pieces, and th
    10·1 answer
  • The equation y=20646 x 0.86^x estimates the value of a brand of car x years after it was purchased new. milo purchased this bran
    6·2 answers
  • Vector upper a overscript right-arrow endscripts has a magnitude of 69 units and points due west, while vector upper b overscrip
    6·1 answer
  • 1, 4, 16, 64, 256
    15·2 answers
  • What is 7x+5=5x+17
    12·1 answer
  • Autumn creates bracelets as a hobby and is planning to start selling them online for $10 per bracelet. Autumn has already sold 5
    11·1 answer
  • PLEASE HELP ME!
    10·2 answers
  • For what values of b will F(x) = logo x be an increasing function?
    9·1 answer
  • X Squared - 2x - 24 = 0
    10·2 answers
  • Plz help yo boi out thank u
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!