1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
garik1379 [7]
3 years ago
14

Which describes the difference between the graph of f(x) = x2 and g(x) = -(x2 - 2)?

Mathematics
2 answers:
spin [16.1K]3 years ago
6 0

Answer: B; here's a brief explanation as to why:

g(x) is an equation that has a -1 being distributed to both x^2 and -2, making the equation really -x^2 + 2,

the - in x^2 would flip the line on the X axis, while the + 2 would raise the line up by two

kherson [118]3 years ago
6 0
B.....................
You might be interested in
Given the equation p2 = a3, what is the orbital period, in days, for the planet venus? (venus is located 0.72 au from the sun?)
Gelneren [198K]
Hello,
P=0.72^(3/2)=0.610940...years=223.1398...days
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help ASAP!
Advocard [28]

Answer: Hi! This was exact question was asked on here previously. Here is the link: brainly.com/question/27668098

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
To use distributive property solve equation 2(a+3)=-12
WARRIOR [948]

Answer: a= -18/2

Step-by-step explanation:

2a + 2x3 = -12

2a + 6 = -12

2a + 6 - 6 = -12 - 6 ( subtract 6 from both sides)

2a = -18 (Divide 2 by both sides)

a= -18/2

4 0
3 years ago
ASHLEY IS GOING ON A TRIP TO LONDON. SHE SAVED $100.00 IN SPENDING MONEY. WHEN SHE ARRIVES IN ENGLAND, SHE GOES TO A BANK TO CHA
Ilya [14]

Answer:

65.93

Step-by-step explanation:

Okay, first lets convert the money.

100 ÷ 1.43 = 69.9300699301 (69.93)

69.93 - 4 = 65.93

Ashley has 65.93 pounds.

Hope this helps! Brainliest would be appreciated. :)

4 0
2 years ago
Find the unit price of each of the following items. Round your answer to the nearest tenth.
goldenfox [79]

Answer:

$0.0756 for 18 oz

$0.0634 for 32 oz

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • The regular price of a smart phone is represented by x. When an upgraded phone is released, the new price is 25% more than the o
    12·2 answers
  • URGENT HELPP!!!
    12·2 answers
  • For the quadratic equations shown here, which statement is true?
    5·1 answer
  • A factory worker can make 14 products in 45 minutes.what is the workers unit rate
    9·1 answer
  • 6/7 plus 4/5 times 4/5
    8·1 answer
  • [ PLS HELP ]At a city hospital, 40 boys and 50 girls were born yesterday. What is the probability that the next baby born will b
    14·2 answers
  • The linear momentum is a constant when the mass varies inversely of the velocity. If the velocity is 16 meters per second and th
    6·1 answer
  • Maggie is x years old.Her brother Demarco is 4 years older than her.Anna is 3 times as old as Demarco.Write and simplify an expr
    9·2 answers
  • What value of x is in the solution set of 9(2x + 1) < 9x - 18? -4 -3 -2 -1​
    7·2 answers
  • When should you use dot plots and why?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!