1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marina86 [1]
4 years ago
15

Kimmy bought a 5kg mg can of peanuts for $4.50 what is the unit price

Mathematics
1 answer:
Lina20 [59]4 years ago
5 0
<span>We know that the cost of 5 kg of peanuts is $4.50, then the unit price per kilogram is $4.50/5 kg = 0.90 $/kg And the unit price per gram is: $0.90 / kg * 1 kg/1000 = 0.0009 $/g or 0.09 cents/gram</span>
You might be interested in
Hey can you please help me posted picture of question
MAXImum [283]
The correct answer is option B

(5 + 3i)(4+ 2i)

= 5(4+2i) + 3i(4+2i)

= 20 +10i + 12i +6i²

= 20 +22i +6(-1)

= 20 + 22i - 6

= 14 + 22i
5 0
3 years ago
How many 2's must be multiplied for the product to be a number between 100 and 200
Advocard [28]
50. 2x50 = 100. To be safe I would go with any number Between 50 and 100
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
In ABC ,AB = 7 and AC = 17. Find measure B to the nearest degree.
Gekata [30.6K]
21 should be the right answer
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Simplify x^6+10x^5+25x^4-x^2-10x-25 using synthetic division
antiseptic1488 [7]

Saan po yung divisor?

Kailangan ko po

7 0
3 years ago
X+6 for X=7<br><br> P/5 for p=30<br><br> 2x+y for x=5, y=4<br><br> Please Evaluate these.
AnnyKZ [126]

Answer:

13

6

14

Step-by-step explanation:

x+6=7+6=13

p/5=30/5=6

2x+y=2(5)+4=10+4=14

5 0
3 years ago
Other questions:
  • the cost of thomasville walnut hardwood floors is $9.99 per square foot if nancy installs the flooring herself or $11.99 per squ
    6·1 answer
  • You start driving north for 35 miles turn right and drive east for another 12 miles at the end of driving what is your straight
    6·2 answers
  • Billy cuts 25 -inch sections of wood to make a birdhouse roof. He cut 37 sections. How many inches did he cut?
    13·2 answers
  • Draw a box-and-whisker plot for the set of data. 27, 35, 44, 51, 52, 54, 56, 69, 69, 79, 80, 100, 100 a. Please select the best
    11·2 answers
  • One teacher wants to give each student 35 of a slice of pizza. If the teacher has 6 slices of pizza, then how many students will
    9·1 answer
  • Mrs. Balcon owes the dentist $342. She wants to have her payments taken from her checking account over the next 7 1/2 months. By
    14·1 answer
  • If you were given a fractional strip, that did not have any subdivisions marked like this one pictured below, how would you dete
    12·1 answer
  • How math is calculated in our everyday life?​
    15·2 answers
  • G(x)=-3x+2 and g(x)=-1, find x
    14·1 answer
  • Please find the surface area of the prism... I will mark you brainliest
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!