1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marina86 [1]
3 years ago
15

Kimmy bought a 5kg mg can of peanuts for $4.50 what is the unit price

Mathematics
1 answer:
Lina20 [59]3 years ago
5 0
<span>We know that the cost of 5 kg of peanuts is $4.50, then the unit price per kilogram is $4.50/5 kg = 0.90 $/kg And the unit price per gram is: $0.90 / kg * 1 kg/1000 = 0.0009 $/g or 0.09 cents/gram</span>
You might be interested in
Find wx? please help
Marysya12 [62]

Answer:

wx = 116 /11

= 10.54

Step-by-step explanation:

plz follow me

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Using the numbers (8,8,4and5) one time and any of the math operations (+,-,x,and division) create the numbers 0,10,and 24
horrorfan [7]

Answer:

8 - 8 = 0 , 8 * 5 / 4 = 10 , 8 * 4 - 8 = 24

Step-by-step explanation:

8 - 8 = 0

8 * 5 = 40 / 4 = 10

8 * 4 = 32 - 8 = 24

3 0
2 years ago
Audrey has .x pounds of red grapes and y pounds of
mojhsa [17]

We are looking at points in the form (x, y).

Let x = pounds of red grapes

Let y = pounds of green grapes

Audrey has less than 5 pounds of grapes. Here is where I think you made a typo. The question should indicate if Audrey has 5 pounds less of red grapes or green grapes.

Go back and check your original problem and then come back.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Venetta has a 25-gallon fish tank. So far, she has poured 16 quarts of water into the tank. How much more water does she need to
Pie

Answer:

21 gallons

Step-by-step explanation:

4 quarts = 1 gallon

16 quarts = 4 gallons

25 gallon - 4 gallons = 21 gallons

5 0
3 years ago
Solve for x.<br> x = [?]<br> 4x + 3<br> 2x + 9
IrinaVladis [17]

Answer:

18x

Step-by-step explanation:

4x+3=7x

2x+9=11x

7+11x=18x

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Jared is using a 100 ft rope to set up a kite-shaped area for food vendors. He has started roping off the area as shown below, a
    5·2 answers
  • 1. A model is made of a car. The car is 10 feet long and the model is 8 inches long. What is the ratio of the
    11·2 answers
  • 84➗2 solve using area model
    6·2 answers
  • State if the polygons are similar
    9·1 answer
  • CAN SOMEONE PLEASE HELP ME ASAP PLEASEE ANYBODY LITERALLY ANYONE OUT THERE PLEASE. Determine m∠FNT and Determine m∠KTU.
    8·1 answer
  • Do this for me<br> pls im deprate
    14·1 answer
  • Simplifying the ratio of 65:91​
    14·1 answer
  • ASAP PLEASE
    8·2 answers
  • 3. Find the slope of the line through the pair of points.<br> (12, 2), (-7,5)
    14·1 answer
  • Please answer this!!! thanks
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!