1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sattari [20]
3 years ago
9

Which statement about this figure is true?

Mathematics
1 answer:
Arisa [49]3 years ago
3 0

Answer: I'm thinking it's reflectional symmetry.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Elizabeth wants to rent a cart to carry her picnic items. The cost of the cart is represented by the equation c = 8 + 3h where c
WARRIOR [948]

Answer:

1. Number of Hours: 0, 1, 2, 3, 4, 5

  Cost In Dollars: 8, 11, 14, 17, 20, 23

2. The cost for renting a car for 10 hours is $38

3. You can rent a cart for 8 hours with $32

8 0
3 years ago
The gradient of the line segment between the points (2,-3) and (4,-7).
skad [1K]

To find the gradient of a line you use this equation: Rise / Run

I am assuming this is a graph where both the x and y-axis increase in value by one.

So first of all, you should draw out this graph.

Second, draw a point at each of the given coordinates.

Now, join these points by drawing a right angle triangle. Put simply, draw a line from the point (4, -7) down until it is on the same level as the point (2, -3), then draw a line across.

Finally, measure the length of both these sides and use them in the equation above.

Let's assume the rise (vertical line) and the run (horizontal line) are 5 and 8 respectively. We can do 5/8 to get a gradient which is 0.625.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve for the value of x ​
Marrrta [24]

Answer:

38

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jill deposited $2,500 in a savings account at a rate of 7.75%,
zloy xaker [14]
I will probably be B
7 0
2 years ago
Plz frist to answer will be brainliest​
Gelneren [198K]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

p^2

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Does anyone one how to solve this problem
    5·1 answer
  • $12.95 for 3 pounds of nuts or $21.45 for 5 pounds of nuts
    12·1 answer
  • You jog 2 kilometers in 12 minutes. At this rate, how long will it take you to complete a 5 kilometer race, when using ratios an
    13·2 answers
  • F<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=5%20%5Cdiv%206%20%3D%20" id="TexFormula1" title="5 \div 6 = " alt="5 \div 6 = " align="ab
    15·1 answer
  • Sarabi drove 20 mi at 40 mph. How long did she drive?
    8·1 answer
  • Manny was given the equation (x+2)(x-7)=0 and asked to find the zeros. The solutions he came up with were x=2 and x=-17.
    15·1 answer
  • A garden is 5 yards 12 inches wide and 2 yards long. Write the ratio of the width to the length as a fraction in simplest form.
    15·1 answer
  • Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $5.40. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
    14·2 answers
  • 0, 13, 26, 39 is arithmetic or geometric
    12·2 answers
  • Solve the simultaneous equations
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!