1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
damaskus [11]
3 years ago
5

How do I find the unit rate of $7.96 for 5 pounds?

Mathematics
1 answer:
SpyIntel [72]3 years ago
4 0
\frac{5}{7.96} = \frac{1}{x}  \\  \\ 5*x=7.96*1 \\  \\ 5x=7.96 \\  \\ x= \frac{7.96}{5}  \\  \\ x=1.592 \\  \\ x=1.59

Unit Rate: $1.59 per pound
You might be interested in
Graph the ellipse with equation x squared divided by nine plus y squared divided by sixteen = 1
gladu [14]
X²/9 + y²/16 = 1

The general for mula of an ellipse is:

(x-h)²/a²  + (y-k)²/b² = 1. Since h = k = 0, this ellipse
x²/9 + y²/16 = 1
passes by the center O. (Note that a = 3 and b = 4)

Moreover sin b>a  so the majore axis is (on the y-axis) and a the minor axis (on the x-axis) [Its shape is as a vertical egg].

On a system of perpendicular axis that intercept in O., take on the x-axis 2 points A & B with respective coordinate A(3.0) and B(-3,0)
On the y-axis your report A'(0,+4) and B'(0,-4). So you have the vertex of the ellipse, then it's easy to draw it

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Draw to show regrouping. Write how many tens and ones in the sum. Write the sum. This has me so confused.
olya-2409 [2.1K]
I am not sure, but we're you going to put up a sum.
7 0
3 years ago
What is the answer for 9/49 plus 19/21?
Schach [20]

Answer:

160/147

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Please help. I am doing a test and I do not understand what I am being asked.
Oksanka [162]

Answer:

one

Step-by-step explanation:

i have no idea what kind of test ur taking my guy but have fun

5 0
3 years ago
What is the value of x?<br>23<br>35<br>58<br>93
katen-ka-za [31]
X is 35, if you follow the rules of alternate angles
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Angles question please help math
    8·1 answer
  • Elena has one and a half times as much money as ramon. together they have $225. how much money does each have? choices for ramon
    7·1 answer
  • 3*5-4<br> ------------------------------
    5·2 answers
  • A company ships a cube with side lengths of 2 feet in a crate that is a larger cube with side lengths of 4 feet. Packing materia
    15·1 answer
  • PLEASE HELP!!?Is the graph increasing, decreasing, or constant?
    7·2 answers
  • I have done a and b but I am really struggling on C
    5·1 answer
  • How to find the missing side of this triangle
    9·1 answer
  • Helppppppppppppppppp​
    8·1 answer
  • PLEASE HELP ME ASAP ​
    9·1 answer
  • Simplify 2ab/3cd×c²d²/ab²​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!