1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hichkok12 [17]
3 years ago
15

Write using exponents. (–4)(–4)

Mathematics
2 answers:
Allisa [31]3 years ago
8 0
-4^-4 is the answer to your question
MariettaO [177]3 years ago
8 0
I think it is -4^2 because you multiple -4 by itself two times.
You might be interested in
Which of the following scenarios could be modeled by the expression 3/2 divided by 1/4
Grace [21]

Answer:

I believe C.

Explanation:

I am pretty sure it's C but I don't really see it too well so I can't read the top two the best.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two hiking groups made the purchases shown below. What is the cost of each item. GROUP 1: 6 muffins, 12 granola bars, Total=$26.
stepladder [879]

Answer:

Price of each muffin = $1.25

Price of each granola bar = $1.6

Step-by-step explanation:

Group 1:

6 muffins, 12 granola bars

Total money paid = $26.70

Group 2:

8 muffins, 15 granola bars,

Total money paid = $34.00

To find:

Price of each item?

Solution:

Let the price of one muffin = $x

Let the price of one granola bar = $y

As per group 1, the equation can be written as:

6x+12y=26.70\\\Rightarrow x+2y=4.45 .... (1)

As per group 2, the equation can be written as:

8x+15y = 34 .... (2)

Let us use elimination method to solve for x and y.

Multiplying equation (1) with 8 and subtracting (2) from it:

16y-15y = 35.6 - 34\\\Rightarrow y = 1.6

Using equation (1):

x+3.2=4.45\\\Rightarrow x = 1.25

Therefore, the answer is:

Price of each muffin = $1.6

Price of each granola bar = $1.25

7 0
3 years ago
Someone help please ​
Lady_Fox [76]

Answer:

if you would stan LOONA you would get all A's):

6 0
3 years ago
sally has 10 pounds she wants to buy 28 cans of soda which cost 26p each. how much money does she spend and does she have enough
yuradex [85]

Answer:she dosnt have enough

Step-by-step explanation:bored

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
[PLEASE ANSWER BOTH QUESTIONS] The following data points represent the number of quesadillas each person at Toby's Tacos ate. So
Fynjy0 [20]

Answer:

Part 1: Already solved.

Part 2: 1 quesadilla.

Step-by-step explanation:

Part 1: The data points given are 0, 0, 1/4, 1/2, 1/2, 1, 1, 1, 5/4, 2, and 2.

The data are already sorted from least to greatest.

Part 2: To get the interquartile range, we must know the first and third quartiles. To find those, we need to know the median of the data.

There are 11 data points, so we can cross out 5 numbers on the left and cross out 5 numbers on the right. That leaves a median of 1.

Since we know the median is 1, we can find the first quartile by finding the median of the following numbers: 0, 0, 1/4, 1/2, 1/2 (any number less than 1). There are five numbers, so cross out two numbers from the left and cross out two numbers from the right. We are left with a first quartile of 1/4.

Now that we have the first quartile, we need to find the third quartile. Since the median was actually the first "1" in the data set, the third quartile will be the median of the numbers to the right of that "1": 1, 1, 5/4, 2, 2. Cross out the leftmost two numbers, and cross out the rightmost two numbers. We are left with a third quartile of 5/4.

Now that we have both the third and first quartiles, we can find the interquartile range! The IQR is calculated by finding the third quartile minus the first quartile. 5/4 - 1/4 = 4/4 = 1.

So, your interquartile range is 1 quesadilla.

Hope this helps!

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which values represent the dependent variable? (2,3) (2,-2) (-4,-2) (-2,2) A. {–4, –2, 2} B. {–4, 2, 3} C. {–4, –2, 3} D. {–2, 2
    9·1 answer
  • Rationalize the denominator and simplify. 5/4-sqrt 3
    10·1 answer
  • If it takes 5 elves 5 minutes to make 5 dolls, how long would it take 100 elves to make 100 dolls?
    12·2 answers
  • Can someone please help me ;-;
    6·1 answer
  • Can some check if this is correct ?
    11·2 answers
  • What is the slope of the line x= -1
    8·1 answer
  • Solve this question :)
    13·1 answer
  • Show coins to count back the change you would get if you bought candy for .12 cents and paid for it with a quarter. answer
    7·1 answer
  • Kaitlyn drove 630 miles in 11.2 hours. What was her speed in miles per hour? (UNIT RATES QUESTION!!!!!)
    15·1 answer
  • Question 15
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!