1/2 = 3/6
Each children got 1/6
3/6 - 1/6x = 0
3/6 = 1/6x
X = 3, she has 3 children
9.24 / (5.5 * 6) = 9.24 / 33 = 0.28 per oz
4.68 / (6.5 * 3) = 4.68 / 19.5 = 0.24 per oz
4.48 / (3.5 * 4) = 4.48 / 14 = 0.32 per oz
so the lowest cost is the 6.5 oz tuna in packs of 3 cans for 4.68
The mapping is not a function
Answer:

Step-by-step explanation:
