1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Radda [10]
3 years ago
9

Logan and evan work as consultants and get paid per project. Logan is paid a project fee of $26 plus $12 an hour. Evan is paid a

project fee of $36 plus $15 an hour. Write an expression to represent how much a company will pay to hire both consultants for a project.
Please please please help me with this. I’ve been on this problem for over an hour.
Mathematics
1 answer:
EastWind [94]3 years ago
7 0
L= Logan's fee per project
E= Evan's fee per project
h= # of hours
T= total cost for both consultants

LOGAN
Add his project fee to his rate per hour ($12) times the number of hours (h)

L= $26 + $12h


EVAN
E= $36 + $15h


TOTAL COST FOR BOTH
Add the two equations above together for total cost for both consultants

T= ($26 + $12h) + ($36 + $15h)
combine like terms
T= ($26 + $36) + ( $12h + $15h)
T= $62 + $27h


ANSWER: T= $62 + $27h; the two consultants would be paid a $62 project fee plus $27 per hour.

Hope this helps! :)
You might be interested in
How many rational numbers lie between any two fractions?<br>​
ZanzabumX [31]

Answer:

Infinite number of rational numbers exist between any two distinct rational numbers. We know that a rational number is a number which can be written in the form of qp where p and q are integers and q =0.

7 0
2 years ago
Suppose you have a ​$8-off coupon at a fabric store. You buy fabric that costs ​$7.50 per yard. Write an equation that models th
Diano4ka-milaya [45]
The equation would be y = 7.50x - 8.
The graph would be an increasing straight line.
7 0
3 years ago
Order the numbers from least to greatest.
lakkis [162]
Easiest way to do this is to turn them all to decimals

√5= 2.23
2.5= 2.5
√9/4= 1.5
5/3= 1.66

order least to greatest:
1.5
1.66
2.23
2.5
8 0
3 years ago
Helpppppppppppppppppppp!
Advocard [28]

It looks like this is a square pyramid net, and to find the surface area you need to know the base and height. By looking at the image 5 ft is the height and the base is 3 ft.

The surface area of the square pyramid is <u>40.32</u>

hope this helps!

5 0
4 years ago
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. what is the price per pound of the salmon?
Juliette [100K]
What i would do since $22.10 for 2.6 find out how much 1 pound of salmon is

so divide $22.10 by 2.6

which would equal $8.50

$8.50 per pound of salmon

hope this helped :>

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • WILL GIVE BRIANIEST TO CORRECT ONLY
    8·1 answer
  • PLZ HLEP QUICK!!! Which of the following is an arithmetic sequence? -2, 4, -6, 8, ... -8, -6, -4, -2, ... 2, 4, 8, 16, ...
    7·2 answers
  • Javier rounded to the nearest half to estimate the product of 3 2/5 and -3 7/8. How do the estimate and the actual product compa
    14·2 answers
  • sam wants to enlarge a triangle with sides 3, 6 and 6 inches. If the shortest side of the new triangle is 13 inches, how long wi
    9·1 answer
  • Need help solving these please help!
    13·1 answer
  • Bernice placed 5 green paper clips, 6 blue paper clips, and 9 yellow paper clips in a container. She will reach into the contain
    12·1 answer
  • The difference between a number x and 17 is 21.
    13·2 answers
  • 2(4z−1)=3(z+2)<br> How do you solve this? Plz show step-by-step
    12·2 answers
  • Please help don’t understand
    11·1 answer
  • Help please and thank you.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!