Lbs : 4, 8, 12, 16
cost : 6, 12, ?, 24
12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
Answer:
the initial value is 2
Step-by-step explanation:
"y=mx+b" is the equation
"b" is the initial value, and there is no "b" value
Answer: x = 1.6
Step-by-step explanation:
Start by Identifying what you need to keep, in this case that would be X. In order to solve for x, you would need to get rid of any co-efficients. (example: +1.1) To get rid of them, you have to do the opposite action of what it's doing to the equation. (subtraction)
1.1- (-2.1) = 3.2 (if you subtract a negative, it turns positive/ you add) leaving you with x/2 = 3.2.
Now that we have our coefficient out the way, we have to get rid of the division so we can <u>only</u> solve for x. We do that by dividing the remainder of the equation by 2
3.2/2 = 1.6
Leaving us with the answer, x = 1.6
Answer:
45°
Step-by-step explanation:
Complementary angles sum to 90°, thus
90° - 45° = 45° ← is the complement of 45°