Answer:
He can make 2 burgers given the amounts
Step-by-step explanation:
If he has 2 lbs of turkey meat, and it takes 1 pound to make one burger, he could make 2 burgers.
2/1 = 2
Hope this helps! Please mark brainliest if correct
Answer:
24
Step-by-step explanation:
You just do 6 / 1/4 = 24
Answer:
Step-by-step explanation:
c
Answer:
6 gallons
Step-by-step explanation:
1) $30/10 gallons= $3 per gallon
So...
2) $18/3=<u>6 gallons</u>
<u />
Answer:
1/5
Step-by-step explanation:
Since it is starting with negatives, the pattern is actually increasing. They are adding 1/5 each time