Lbs : 4, 8, 12, 16
cost : 6, 12, ?, 24
12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
Answer:
We will need 16 tiles
Step-by-step explanation:
Each tile has a width of 1/4 ft
We want to know how many will fill 4 ft
This is a division problem
4 ft wall/ 1/4ft tiles =
copy dot flip
4 * 4/1 = 16
We will need 16 tiles
<span>This means the length of the side of an area, a rectangle, for example, is always the same.
Hope this helps!</span>
We shall first of all, convert all the numbers to the same base. This means we either;
Convert the fractions to decimals OR
Convert the decimals to fractions
Let us therefore convert the decimals to fractions.
367 words per day.
Hope this helps!
Vote me brainliest!