1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bazaltina [42]
3 years ago
9

What is the product of −3 1/4 and −1 1/2 ? Enter your answer as a mixed number, in simplified form, in the box.

Mathematics
2 answers:
EastWind [94]3 years ago
4 0
Hi DerpyIntelligence!
The product is addition so we do -3 1/4+-1 1/2. We solve it like this. We separate each part like this (-3)+(-1/4)+(-1)+(-1/2) then we solve the whole parts (-3)+(-1)=(-4). Next we find out the LCD of (-1/4) and (-1/2) which is 4 so we change (-1/2) to (-2/4) than we add (-1/4) which is (-3/4). Finally we add the wholes to the fractions (-4)+(-3/4)=(-4 3/4)
Hope this helps!
brilliants [131]3 years ago
3 0

Answer:

Mixed number is 4\frac{7}{8} and the simplified form of this mixed number is \frac{39}{8}.

Step-by-step explanation:

The two mixed numbers are

-3\frac{1}{4}=-\frac{13}{4}

and -1\frac{1}{2}

= -\frac{3}{2}

Now we will multiply these negative fractions.

(-\frac{13}{4})(-\frac{3}{2})

When two negative signs get multiplied they become positive.

= \frac{13}{4}\times \frac{3}{2}

= \frac{39}{8}

= 4\frac{7}{8}

Therefore, mixed number is 4\frac{7}{8} and the simplified form of this mixed number is \frac{39}{8}.

You might be interested in
The table shows the price of apples in the local market. What is the cost of 12 pounds of apples? Apples (pounds) Price (dollars
MAXImum [283]
Lbs :       4, 8, 12, 16
cost :     6, 12, ?, 24

12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Someone help me with this question please
Valentin [98]

Answer:

We will need 16 tiles

Step-by-step explanation:

Each tile has a width of 1/4 ft

We want to know how many will fill 4 ft

This is a division problem

4 ft wall/ 1/4ft tiles =

copy dot flip

4 * 4/1 = 16

We will need 16 tiles

5 0
2 years ago
What is fixed perimiter
Kryger [21]
<span>This means the length of the side of an area, a rectangle, for example, is always the same.

Hope this helps!</span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Order these numbers from least to greatest. <img src="https://tex.z-dn.net/?f=6%20%5Cfrac%7B1%7D%7B11%7D%20" id="TexFormula1" ti
andrezito [222]

We shall first of all, convert all the numbers to the same base. This means we either;

Convert the fractions to decimals OR

Convert the decimals to fractions

Let us therefore convert the decimals to fractions.

undefined

5 0
1 year ago
Jimmy is writing a paper for one of his classes. The paper has to be 2000 words long, and so far he has written 532 words. Of he
vova2212 [387]
367 words per day.
Hope this helps!
Vote me brainliest!
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Is (-4, 2) a solution of 2x - 5y = 10?
    9·1 answer
  • Sarah has 132 pennies she gives 58 away how much does she have left
    5·2 answers
  • Henry needs 2 pints of red paint and 3 pints of yellow
    11·2 answers
  • In a Right Triangle, with a hypotenuse of 15cm and opposite side of 12cm. How do I find angle x using trigonometric ratios. The
    14·1 answer
  • What is the inverse of the function f(x) = 2x + 1?
    14·2 answers
  • A pair of intersecting lines are cut by a transversal. Which of the following statements about the new angle pairs are now alway
    8·2 answers
  • Is (-8,7), (0,1), (2,-6), (2,3), (7,9) a function?<br> What’s the domain and range?
    8·1 answer
  • Simplify the following:
    8·1 answer
  • Find an equation for the line with slope m= -2/3
    10·1 answer
  • Nick has 3 shirts: a white one, a black one, and a blue one. He also has two pairs of pants, one blue and one tan. What is the p
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!