1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
r-ruslan [8.4K]
4 years ago
11

Jessica and Matthew work for different companies. Jessica has a base salary of $36,000 and will receive an increase of salary at

a rate of 3.1% per year. Matthew has a base salary of $38,000 and will receive an increase of salary at 2.5% per year.
Mathematics
2 answers:
fomenos4 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Can you explain Im on that question now?

Kruka [31]4 years ago
4 0
What do you want us to solve
You might be interested in
100 POINTS PLEASE HELP ASAP!!!!
denis-greek [22]
2x+x=105
3x=105
The answer is A
6 0
3 years ago
Marshall bought some pet supplies for $15. The sales tax was 6%. He wrote the expression 1.06(15) to find his total cost.
maks197457 [2]
Your equivalent expression would be (1+0.06)15=A.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the area of the shape below. Plz help!!!
skelet666 [1.2K]

Answer:

A = 108 units²

Step-by-step explanation:

The area (A) of a trapezium is calculated as

A = \frac{1}{2} h (b₁ + b₂ )

where h is the height between the 2 bases and b₁, b₂ are the parallel bases

Here h = 24 , b₁ = 8 , b₂ = 1 , then

A = \frac{1}{2} × 24 × (8 + 1) = 12 × 9 = 108 units²

5 0
3 years ago
(X-3)^2=3 rational or irrational
const2013 [10]
I think it is irrational
7 0
3 years ago
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to t
vagabundo [1.1K]

Find the area of the wheel:

Area of a circle is found using the formula:

Area = PI x r^2

9 inch would be the diameter, so the radius would be 9/2 = 4.5 inches.

The area would be 3.14 x 4.5^2 = 63.6 square inches.

Now divide the price by the area to get price per square inch:

Cost per square inch = 18.60 / 63.6 = $0.29 (rounded to the nearest cent)

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What property is illustrated by the statement 7+(4+4)=(7+4)+4
    7·1 answer
  • What is the recursive formula for this geometric sequence? –4, –24, –144, –864, ...
    7·1 answer
  • Maths Answers please <br>4p-p
    8·2 answers
  • How to add and subtract positive and negative numbers?
    11·1 answer
  • Please please help i will give brainless!!!
    9·2 answers
  • Line AB contains points A(4, 5) and B(9.7). What is the slope of AB?​
    13·1 answer
  • Find the circumference
    9·2 answers
  • Which equation is true? *
    9·2 answers
  • What is the mixed number 1 3/5 written as an improper fraction
    5·2 answers
  • People 18 or older can vote in a Federal election.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!