1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexdok [17]
4 years ago
11

Two numbers have a product of 48 and a sum of 19 what are the numbers and how do you know

Mathematics
2 answers:
Anna35 [415]4 years ago
8 0

Answer:

Write in Standard Form

Solve the Function Operation

Simplify

Write in y=mx+b Form

Evaluate the Function

Factor

Graph

Find the Equation with Real Coefficients

Add

Find the Exact Value

Find the Value of the Constant

Find the GCF

Step-by-step explanation:

Zanzabum4 years ago
6 0
The numbers are 3 and 16. If you multiply these two numbers you get 48 and if you add them you will get 19.
You might be interested in
Khan academy question. Please help!
Zepler [3.9K]
It’s B
because i said so
7 0
3 years ago
Elena bowls two games on Saturday. Her score in the second game is 30 more than ¾ of her score the first game. Elena's total sco
grin007 [14]

Answer:

222 = score in 2nd game

Step-by-step explanation:

Let x = score in 1st game

3/4(x) + 30 = score in 2nd game

x + 3/4(x) + 30 = 478         Multiply thru by 4 to eliminate the fraction

4x + 3x + 120 = 1912

7x + 120 = 1912

7x = 1792

x = 256

3/4(x) + 30 = 3/4(256) + 30

= 192 + 30

222 = score in 2nd game

Check:  222 + 256 = 478

7 0
3 years ago
A turtle and a snail are 300 feet apart when they start moving towards each other. The turtle is moving at a speed of 5 feet per
givi [52]

Answer:

It Is 60

Step-by-step explanation:

300/5=60x1=60

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate 2^5/2^2 i need some help lol
seraphim [82]
2^5/2^2 = 2^(5-2)
= 2^3
= 8
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
After a 10% discount it became $450?
REY [17]
0.9x = 450
x = 450/0.9
x = 500

Answer = 500
7 0
3 years ago
Other questions:
  • The ratio for 18 girls to 27 boys as a fraction​
    13·2 answers
  • Help me please ! This is hard
    14·1 answer
  • What’s the distance between (3,4) , (7,2)
    9·1 answer
  • A pair of pants costs twice as much as a shirt. The total cost of 1 pair of pants and 1 shirt is $18 . If s represents the cost
    12·2 answers
  • How can the rate of a reaction be decreased?
    14·2 answers
  • Jen and Sarah go to lunch at the green grill. Their meals total $28.00. The tax is 6%. What is the total cost including tax?
    10·1 answer
  • Find the unit rate. 297 words in 5.5 minutes The unit rate is words per minute.
    6·2 answers
  • Solve the equation by completing the square
    6·2 answers
  • I’m not good with these somebody please help me
    14·1 answer
  • suppose you have a dime, two pennies, and a quarter. one of the pennies was minted in 1976, and the other one was minted in 1992
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!