1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sedbober [7]
3 years ago
7

Which operation will solve the equation?

Mathematics
2 answers:
denis23 [38]3 years ago
7 0
Subtract 9 from each side.
Dennis_Churaev [7]3 years ago
6 0
<span>Subtract 9 from each side.
</span>
You might be interested in
Is 0.6 less then five eighths
AVprozaik [17]
Just do 5/8 to get 0.625 . Put a 0 onto the 0.6 . So now you have 0.60 and 0.625 . So your answer is yes 
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Elizabeth bought 6 feet of elastic at $0.84 per foot. She also bought 18 inches of ribbon at $1.62 per foot. Explain how to calc
WINSTONCH [101]
D. because you have to get the price of the elastic, and ribbon and then add them together

5 0
2 years ago
Avis purchased a Jeep for $12,480. Her down payment was $3,600. She paid the remainder in 48 monthly payments. Write a numerical
MrMuchimi

9514 1404 393

Answer:

  (12480 -3600)/48

Step-by-step explanation:

Assuming a 0% interest rate, the monthly payment will be 1/48 of the amount remaining after the down payment:

  (12480 -3600)/48

_____

= 185

7 0
2 years ago
Help?? Ty!! for the help much love!!
Leviafan [203]
Your answer is C. :)
5 0
2 years ago
The solution to an equation is
jok3333 [9.3K]

Answer:

solution is an assignment of values to the unknown variables that makes the equality in the equation true. In other words, a solution is a value or a collection of values (one for each unknown) such that, when substituted for the unknowns, the equation becomes an equality.

Step-by-step explanation:

I'm not really sure wym but this might help

5 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help with this question
    15·1 answer
  • Find the value of x for which l is parallel to m
    7·1 answer
  • Can you please answer fast and please explain thank you so much
    10·1 answer
  • Answer this math question
    15·1 answer
  • Compute the slope of the line below. Enter your answer as a fraction or
    5·1 answer
  • Please help i will add u to brainliest:) ​
    7·2 answers
  • I've done everything I can, I cant figure this out pls help asap
    14·1 answer
  • Find the area of the trapezoid. Leave your answer in simplest radical form
    15·1 answer
  • Please help please im really confused
    5·1 answer
  • A 7-pound bag of cat food costs $13.93. What is the unit price?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!