1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
djverab [1.8K]
3 years ago
9

Two binders costs$4.36. how many bindees can buy with $55?​

Mathematics
2 answers:
Reil [10]3 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

First you need to find the price for one binder. If 2 binders cost 4.36 you have to divide by 2 to find the price for 1. You should get 2.18. Then you have to see how many times you can multiply 2.18 without having the product go over 2.18. 2.18 • 22 = 47.96, the number closest to 50 without going over. Therefore, she can buy 22 binders.

cupoosta [38]3 years ago
6 0

Answer:

We can by 25 binders for $55.

Step-by-step explanation:

You could either find the unit cost per binder or write and solve an equation of ratios.

 If we use an equation of ratios:

 $4.36         2

------------ = ------

   $55           x

Cross-multiplying, we get 4.36x = 110.  Performing this division, we end up with x = 25.30, which must be rounded down to x = 25 (binders).

We can by 25 binders for $55.

You might be interested in
The scatter plot below shows the relationship between latitude of cities and their average January temperature. Which is the bes
natka813 [3]

Answer:

-2.5

Step-by-step explanation:

it is what it is

5 0
3 years ago
Read 3 more answers
PLZZZ HELP!!! VERY CONFUSED!!! Will give brainliest!!!!
777dan777 [17]

By the intersecting chords theorem, you have

7\cdot4=5\cdot x\implies 5x=28\implies\boxed{x=\dfrac{28}5}

7 0
3 years ago
Use the ratio table to fine the unit rate with the specified units
Marianna [84]

Answer:

15.5 miles per gallon

Step-by-step explanation:

31/2=15.5 so its 15.5 miles per gallon or 31 miles with 2 gallons

5 0
3 years ago
There are 5 red marbles, 8 blue marbles, and 12 green marbles in a bag. What is the theoretical probability of randomly drawing
zheka24 [161]
25 total marbles, 17 red plus green, so id say d) 68%
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP :)
mash [69]
The best answer I believe is C
3 0
3 years ago
Other questions:
  • When rope is selling at $.10 a foot, how many feet can you buy for sixty cents?
    9·2 answers
  • 30% of your minutes are used up
    11·1 answer
  • Explain how you know that 70 is greater than 1/3 but less than three 2/3
    13·1 answer
  • A triangle ABC is dilated by a scale factor of 3 to form another triangle, LMN.
    10·2 answers
  • Determine the slope and y-intercept of the linear equation 2x - y = 4
    13·2 answers
  • 3,0 and 4,l what is the y-intercept of the line
    8·1 answer
  • The farmer says the corn is almost ready to​
    10·1 answer
  • Put y’all life down below now
    13·2 answers
  • 18 inches to 36 inches. Is this an increase or decrease?
    13·1 answer
  • At the BOBA CLUB you must be a member to buy boba. A membership cost $4. Once you are a member of BOBA CLUB each Boba drink is $
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!