1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleksandr-060686 [28]
3 years ago
5

A price of a gallon of milk is increasing at a rate of 2% each year if a gallon of milk cost $3.75 in 2017 how much will a gallo

n of milk cost in 2020?
If you can explain how you got the answer please ❤️
Mathematics
1 answer:
Stels [109]3 years ago
8 0

Answer:3.81

Step-by-step explanation:

because you add  2% each year

You might be interested in
What property is shown in the following equation?<br><br> 17 + 8 + 3 = 17 + 3 + 8
ss7ja [257]

Answer:

The Commutative Law of Addition.

Step-by-step explanation:

Basically, this law says we can swap numbers over and still get the same number when we add. This has demonstrated exactly that.

Hope this helped!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you write 100, in an exponential form
Allushta [10]

1. 10^2

2. 10^5

3. 10^4

Hope this helped!

Nate

8 0
3 years ago
a pet shop sells a 6 can multipack of dog food for £3.18 and a 15 can multipack for £7.80. which multipack is the best value for
Annette [7]

Answer:

the 15 multi pack

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Helppppppppppp plzzz ​
Basile [38]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

hope this helps......

8 0
3 years ago
I don't understand can someone explain
Tomtit [17]
This is a function when u have f(n) u plug in the number for example 1 because the number -13 is the first number in the sequence
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Zeros of a polynomial function that cannot be shown on the coordinate plane are called ___ zeros.
    6·2 answers
  • We are given a differential equation and will rewrite it in the form M(x, y) dx + N(x, y) dy = 0. xy2 dy dx = y3 − x3 xy2 dy = (
    15·1 answer
  • At the movie theater, child admission is $5.50 and adult admission is $8.60. On Saturday, 137 tickets were sold for a total sale
    14·1 answer
  • What is 4 out of 3 rounded to 1 decimal place
    7·1 answer
  • H&amp;M purchase t-shirts from its suppler for $5.They sell the t-shirts in their store for $11.By what percentage do they marku
    5·1 answer
  • Help please...... 28, 29, 30 please show work
    11·1 answer
  • Pls help will mark as brainlest
    13·1 answer
  • Will spent $3.75 for 3 pounds or granola. what is the unit rate in dollars per pound
    12·2 answers
  • PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST
    13·1 answer
  • 1. The regular price of a sweater is $80. It is on sale for 25% off. Find the final price
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!