Answer:
yes
Step-by-step explanation:
Answer:
7/9 = 42/n.
7n = 378,
n = 54.
Step-by-step explanation:
This is a question that needs a bit of common sense to get to the actual answer that is desired. Firstly there is one information given .The other information has to be found from common sense. ! single handshake requires 2 people. Now we can easily determine the number of people doing 66 handshakes.
Then
The number of people required for 1 hand shake = 2
Then
The number of people required to do 66 handshakes = ( 2 * 66) people
= 132 people
Then it can be said that there were 132 people in the party. I hope the process of doing this problem is clear to you.
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1
Answer:
4
Step-by-step explanation:
8/3 ÷ 2/3
8/3 * 3/2
4