1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gtnhenbr [62]
2 years ago
15

Coefficient of b in expansion of (3+b)^4

Mathematics
1 answer:
Margarita [4]2 years ago
4 0
Are you sure you want ONLY the coefficient of b?  If you expand this, you will have b in 3 of 4 terms.

According to Pascal's Triangle, the coefficients of (a+b)^4 are as follows:

                             1
                        1    2    1
                   1      3    3     1
              1       4     6     4     1

So (a+b)^4 would be 1a^4 + 4a^3b + 6a^2b^2 + 4ab^3 + b^4

Here, you want (3 + b)^4.  Here's what that looks like:

3^4 + 4[3^3*b] + 6[3^2*b^2] + 4[3*b^3] + 1[b^4]

Which coeff did you want?
You might be interested in
A construction company is strung up signs on 4 mile of the road.. if the company places a sign every 1/8 of a mile, how many sig
koban [17]

"A construction company is stringing up signs ... "


Divide 4 miles by 1/8 mile:


4 miles

--------------------------- = 32 signs are needed

(1/8) mile per sign

6 0
3 years ago
Tyson’s puppy weighed 8 pounds 3 ounces last year.
masya89 [10]

Last year- 8 lbs 3 ounces

Add 2 lbs and 4 ounces

Which is 10 lbs 7 ounces

10 lbs in onces is 160 ounces

Then you add the other 7 ounces so the final answer is 167 ounces

Tyson’s puppy weighs 167 ounces!

Good luck please mark me as braniliest!!!!!!

5 0
3 years ago
Jayce and Rylee are selling candy bars for a school fund raiser. Rylee sold 84 candy bars and raised $210. If Jayce raised $70 h
SOVA2 [1]
Jayce sold 28 bc $210/84 bars = $2.50 per bar. $70/2.50 = 28 bars
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
[hurry please] What is the probability of spinning yellow on both spinners?
ehidna [41]

Answer:

1/3

Step-by-step explanation:

There are six options in total and two if these are yellow. therefore the answr us 2/6 which simplifies to 1/3 meaning the answer is 1/3.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Amy spends 30% of her money on a
ioda

Answer:

£2.00

Step-by-step explanation:

Badly worded, as they oftena are! But to me it means

30% spent

60% saved (I.e also taken away and put somewhere else)

10% leftover equals 20p

So 20p equals 10% of what she originally had, so 100% must be £2.00, does that make sense?

8 0
1 year ago
Other questions:
  • Which best describes the range of the function f(x) = 2/3(6)x after it has been reflected over the x-axis?
    12·2 answers
  • Using the digits 1 to 9 at most one time each, fill in the boxes to make the equality true:
    12·1 answer
  • Pleaasse explain:))))
    6·1 answer
  • Abigail’s car used 9 gallons to travel 378 miles. How many gallons of gas would she need to travel 210 miles?
    11·2 answers
  • My son has this homework and I never have done this before can someone help<br> What is 11-8=2+___
    11·2 answers
  • 4. The ages of the volunteers at a local food
    14·1 answer
  • Please help photo attached
    13·1 answer
  • fruit salad for 5 people needs 400g of melon, 120g of mango, 0.3kg of banana and 0.45kg of grapes. How much will it weigh in gra
    10·1 answer
  • Which of the following are identities? check all that apply.
    13·1 answer
  • Find the equation of a line perpendicular to x=6+6y that passes through the point (-8,6)
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!