"A construction company is stringing up signs ... "
Divide 4 miles by 1/8 mile:
4 miles
--------------------------- = 32 signs are needed
(1/8) mile per sign
Last year- 8 lbs 3 ounces
Add 2 lbs and 4 ounces
Which is 10 lbs 7 ounces
10 lbs in onces is 160 ounces
Then you add the other 7 ounces so the final answer is 167 ounces
Tyson’s puppy weighs 167 ounces!
Good luck please mark me as braniliest!!!!!!
Jayce sold 28 bc $210/84 bars = $2.50 per bar. $70/2.50 = 28 bars
Answer:
1/3
Step-by-step explanation:
There are six options in total and two if these are yellow. therefore the answr us 2/6 which simplifies to 1/3 meaning the answer is 1/3.
Answer:
£2.00
Step-by-step explanation:
Badly worded, as they oftena are! But to me it means
30% spent
60% saved (I.e also taken away and put somewhere else)
10% leftover equals 20p
So 20p equals 10% of what she originally had, so 100% must be £2.00, does that make sense?