1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
trasher [3.6K]
3 years ago
15

The graph of g(x) is a transformation of the graph of f(x)=3x .

Mathematics
2 answers:
Karolina [17]3 years ago
8 0
When a graph is transformed, it could be translated, reflected, dilated, or rotated. However, no matter what kind of transformation that is, it does not change the nature of the graph. A line would still be a line; a curve would still be a curve. So, that is my basis for my solution. There is no need to graph the problem. You only need to find the equation of g(x) through the two points given: (2,0) and (3,2)

m = Δy/Δx = (2-0)/(3-2) = 2
Use point (2,0) to find b:
y = mx + b
0 = 2(2) + b
b = -4

So, <em>g(x) = 2x - 4</em>
almond37 [142]3 years ago
7 0

Answer:

g(x) = 2x - 4

Step-by-step explanation:

hope this helps!!!!!!!

You might be interested in
There were 57 cars in a parking lot at 9:00 AM and 36 different cars at 8:00 PM.
Dmitry [639]

Answer:

C. 93 cars

Step-by-step explanation:

57 cars + 36 cars = 93 cars

7 0
2 years ago
How do you express the ratio 3.5 : 2.5 in its simplest form?
marishachu [46]

Answer:

2.5×2=5

3.5×2=7

RATIO OF 2.5 AND 3.5 IS EQUAL TO 5:7

PLZZ MARK MY ANSWER BRAINIEST

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Solve for substitution<br> x-2y+z=-11<br> 3x+2y-z=7<br> -x+2y+4z=-9
Alla [95]

Answer:

Unit rate miles per day is, 3

Step-by-step explanation:

Unit rate are defined as the rate are expressed as quantity of 1 such that 2 miles per hour or 5 km per hour.

As per the given statement: A construction crew built 1/2 miles of road in 1/6 days

by unit rate definition;

After substituting the given values we have

⇒  

or

Therefore, unit rate miles per day is, 3

Step-by-step explanation:

hhhthhg

6 0
4 years ago
If a half gallon milk costs $1.24, what is the cost per pint?
PIT_PIT [208]

Hello! The answer is: $0.31


7 0
3 years ago
Solve 3/2^x-4=16 Two step equations
Lerok [7]

the answer is

x = 40/3



4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which distribution has a mean of 5? poisson with λ = 25 binomial with n = 200, π = .05 hypergeometric with n = 100, n = 10, s =
    5·1 answer
  • Lucy had her bithday party at Sweet Tooth Candy Shop. Each one of her guests ate 1/5 of a pound of chocolate. how many pounds of
    15·2 answers
  • Need help on these easy questions
    10·2 answers
  • Someone please help!
    12·1 answer
  • Why would a statistician consider an inference incomplete without an accompanying measure of its​ reliability?
    5·1 answer
  • Five hundred and nine divided by three
    15·1 answer
  • -2(5 + 6n) &lt; 6(8 - 2n) solve for n
    15·1 answer
  • I need help with this.
    15·1 answer
  • 1. There are 6 fewer books in Ashley’s library than Jennifer’s. If there are 30 books total, how many books does Ashley have?
    9·1 answer
  • Drag each tile to the correct box.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!