1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tankabanditka [31]
3 years ago
13

I need help with #6!! Thanks

Mathematics
1 answer:
tatyana61 [14]3 years ago
6 0
Use this formula:  d= \sqrt{(x_{2}-x_{1})^2+(y_{2}-y_{1})^2 }

a)  d=11

Work:
d=sqrt((4-(-7))^2+(5-5)^2
d=sqrt((11)^2+(0)^2)
d=sqrt(121+0)
d=sqrt(121)
d=11

b) d=4

c) d = 16

d) d=160

e) d=12
You might be interested in
Write the equation of the line, given the y- and x-intercepts x-intercept (–6, 0), y-intercept (0, –8) PLLEEEEEZE HEEELP
ad-work [718]
Answer is
Y= -4/3x-8
7 0
3 years ago
A. Let a, b, c be positive integers and suppose that
kodGreya [7K]

Answer:

Step-by-step explanation:

a|c means that c=a*k k is some positive integer. We know that b|c so b| ak and (a,b)=1, so it must be b|k, i.e k=b*r, r is some positive integer number. Now we have that c=abr, so ab| c.

B) if x and x’ are both solution then we have that

mi | x-x’ for every i.

By a) we have that m1m2...mk| x-x’, so x and x’ are equal by mod od m1m2...mk.

5 0
3 years ago
Add 4 kg 250 g, 2 kg 90 g and 19kg 3 g.
GarryVolchara [31]

Answer:

=25343 grams or 25 kg 343 g.

Step-by-step explanation:

1 kg = 1000 g

∴ 4 kg = 4000 grams

and the 4 kg 250 g would equal = 4250 grams.

∴ 2 kg = 1000 g

2 kg 90 g = 2000 grams + 90 g = 2090 grams

∴ 19 kg = 19000 grams

and 19 kg 3 grams = 19000 grams + 3 grams = 19003 grams

now we will add all of the values together to get the final answer.

4250 grams + 2090 grams + 19003 grams = 25343 grams or 25 kg 343 g.

Hope this helps!!

8 0
3 years ago
What is the area of the sector of the circle when the radius is 10 and the shaded part is 45 degrees
r-ruslan [8.4K]

Answer:

We are solving for the area so; A=134.16

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 15 oz box of cereal cots 3.75 how much does a 21 oz box cost
MariettaO [177]

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

3.75/15= 0.25 per oz

0.25* 21= 5.25

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What place is the 8 in <br><br> 5,678.321
    5·2 answers
  • What is a paragraph proof of the triangle inequality theorem
    6·1 answer
  • Simplify 8(7x-1)+4(x+5)
    14·1 answer
  • A group of friends go to the movies. The function h(x) represents the amount of money spent, where x is the number of friends at
    12·2 answers
  • How many solutions will the following equation have? 25=20x-4x^2
    11·1 answer
  • I need help please ​
    6·2 answers
  • Write the point-slope form of the equation with the given characteristics.
    12·1 answer
  • What is the positive solution to the equation 0=1/3 x^2 -3
    15·1 answer
  • What is the range of 39,41,5,43,26,7,43,24,41
    11·1 answer
  • Serena does 10 minutes of endurance exercises. she plans on doing it for s minutes of doing strength exercises. complete the two
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!