1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arturiano [62]
3 years ago
12

HELPPPPPPPPPPPPPPP please

Mathematics
1 answer:
Bess [88]3 years ago
4 0
The answer is 142 degrees. Angles m<1 and the 38 degree angle are supplementary angles. Supplementary angles equal 180 degrees so, you would do 38 + m<1 = 180. Since you don’t know angle 1, you would subtract 38 from both sides. Once you do that, you get your answer of 142 degrees.
You might be interested in
The area of a rectangle is 344 square inches. If the rectangle is 16 inches wide, find the perimeter of the rectangle.
galben [10]

Its very confusing so sry

4 0
2 years ago
Solve for the value of y
skad [1K]

Answer:

y=8

Step-by-step explanation:

the sum of the three angles is 180

57 + 90 + 5y-7 = 180

5y + 140 = 180

5y = 40

y = 8

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. Five gallons of lemonade cost $8.00, which is<br> a rate of _____per____.
Hitman42 [59]

Answer:

1. $1.60

2. gallon

Step-by-step explanation:

Each gallon of lemonade would cost $1.60.

The rate is $1.60 per gallon.

Hope it helps!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Someone helps…………………
Debora [2.8K]

Answer:

The third choice is correct

Step-by-step explanation:

Domain > or equal to -3, and range is less than or equal to -2

3 0
3 years ago
I’ve never really understood range
Oduvanchick [21]

Answer:

( -∞, 3]

Step-by-step explanation:

Range is all possible y values that the graph covers.

So in this graph the legs extend all the way to y value  -∞ (never mind the x value). However, the top is at y=3 and the graph is not extending above that. Hence the range is from  -∞ to and including 3.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Almonds cost $15.50 for 6 pounds. Find the unit rate. Round to the nearest cent if necessary.
    8·1 answer
  • Can someone please awnser this for me i need to get a b in this class!!!!
    7·1 answer
  • What is 7/7-1/5= ?<br> Is it.....<br><br> 8/12<br><br> 18/35<br><br> 28/35<br><br> 6/35
    6·1 answer
  • (15 points please i need ASAP) A coach is interested in learning about the amount of time players on the team spend practicing e
    14·2 answers
  • How to find the volume of a right cone
    8·1 answer
  • Can someone help me with 8 and 9
    9·1 answer
  • 1000 divided by1000 is just 1
    10·2 answers
  • Don is taking a math quiz. He needs to divide 7 tenths by 8 tenths. Which of the following does not represent this problem?
    5·1 answer
  • Calculate the mean of 66,73,65,60​
    5·1 answer
  • Mrs.cyan paid $105 for flower boxes. each flower box cost $7. how many flowers did she buy
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!