1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fiasKO [112]
2 years ago
13

I need help with problem 22

Mathematics
1 answer:
myrzilka [38]2 years ago
4 0

Answer:

6 art course and 7 writing coures

You might be interested in
Charlie wants to order lunch for his friends. He'll order 5 sandwiches and a $3
xxMikexx [17]

An just tryna get points

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Gus calculates there were 15.26 grams of fat in the turkey bacon on his sandwich. Each serving of turkey bacon has 4.36 grams of
Sedbober [7]
I would divide 15.26 by 4.36 then check it by multiplying 4.36 by the original answer
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Janelle ate 4/5 of her graham cracker. Paul ate 3/5 of his graham cracker. The graham crackers were the same size.
agasfer [191]

Answer:

6/5

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help ASAP URGENT
Shtirlitz [24]

Think of variable K as number of trees planted and variable J as number of minutes it takes to plant the trees.

K = _J + _

For every 4 trees planted it takes 2 minutes to plant them, so we now have -4/2. 4 is negative because we don't have an unlimited amount of trees to plant. With this being said, we can use this fraction as J.

K = -4/2J + _

We lose 4 trees every 2 minutes, but how many trees did we initially start out with? According to the graph, we started with 28 trees, so K = -4/2J + 28.

Now we can test this equation out by picking a random dot on the graph: 24/2.

24 = -4/2(2) + 28

24 = -4 + 28

24 = 24

This statement is correct, so our equation is correct.

5 0
3 years ago
Samantha's mother spent $78 at a farmers market. She bought the same number of pounds of apples for $1. 50 per lb as tomatoes fo
Alinara [238K]

Answer:

6.36 Lbs

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Prove that for all n in the naturals, n(n+1)(n+2) is divisible by 3
    14·1 answer
  • List these in order from least to greatest. 0.25,0.1375,11/16, and 5/8
    15·1 answer
  • Esther cut a square paper vertically to make two rectangle pieces. Each rectangle had a perimeter of 63 inches.
    14·1 answer
  • Write this number in standard form. 12 ten thousands, 8 thousands, 14 hundreds and 7 ones
    14·1 answer
  • I need to know the answers because my friends and I cannot have different answer.
    11·1 answer
  • Kara bought two birthday gifts for her twin nephews. Each gift cost $12.50. Sales tax was 6.75%. What was the total cost for the
    12·2 answers
  • Which type of bias is most likely to be present in the survey results?
    6·1 answer
  • Can anyone help me with these 2 queen
    7·2 answers
  • During summer vacation, the Barton family drove from California to Oklahoma. While on their trip they noticed the cost of gasoli
    8·1 answer
  • 4. Eva saves $60 each week. Since she needs to save at least $2,400 to go on a trip to Europe, she will need to
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!