1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leno4ka [110]
2 years ago
13

(a) Predict the median income of a region in which 30% of adults 25 years and older have at least a bachelor's degree.

Mathematics
1 answer:
Step2247 [10]2 years ago
4 0

Answer:

(a). $35746. (b). Higher.

Step-by-step explanation:

(a). Given that the least-squares regression equation is y = 7163x + 14242. Also, in the question above we are given that y is the median income and x is the percentage of 25 years and older with at least a bachelor's degree in the region, that is to say that the value of x = 30.

Therefore, y = 7163x + 14242.

y = (7163 × 30) + 14242.

y = $35746.

(b). The condition for our x is; 28.7 percent of adults 25 years and older have at least a bachelor's degree.

Then, y = (7163 × 28.7) + 14242.

y = $34814.

Hence, we have the median income in this region = $38,163 HIGHER than $34814.

You might be interested in
4. What kind of triangle is made by connecting the points A(0, –6), B(3, –6), and C(3, –2)?
Firdavs [7]

Answer:

Part 4) Right triangle

Part 5) Kite

Step-by-step explanation:

Part 4) What kind of triangle is made by connecting the points A(0, –6), B(3, –6), and C(3, –2)?

Using a graphing tool    

see the attached figure N 1

The triangle of the figure is not equilateral------> The triangle does not have three equal sides

The triangle of the figure is a right triangle------>The triangle  has an angle of 90\°

The triangle of the figure is not isosceles------> The triangle does not have two equal sides

The triangle of the figure is not a right and isosceles

Part 5) What type of quadrilateral is formed by connecting the points (0, 9), (3, 6), (0, 1), and (-3, 6)?                

Using a graphing tool    

see the attached figure N 2        

The figure is not a rhombus------> All sides are not congruent  

The figure is not a trapezoid-----> has not parallel sides

The figure is a kite------> Two disjoint pairs of consecutive sides are congruent and the diagonals meet at a right angle



6 0
2 years ago
Look at the image please. Due today!!
inn [45]

Answer:

what is poverty and what is seasonal poverty

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The larger of two numbers is 4 more than 2 times the smaller number. If the sum of the two numbers is 28, what is the larger num
Musya8 [376]

Answer:

The larger number is 20.

Step-by-step explanation:

Let x and y be the two numbers.

y = 2x + 4

x + y = 28

So x + 2x + 4 = 28

3x = 24

x = 8

y = 20

3 0
2 years ago
A company loses $5,400 as the result of a manufacturing defect. The 8 owners of the company must share the loss equally. What is
Ivahew [28]
Change in profit = x - (5,400/8)
3 0
3 years ago
Name the plane represented by the top of the box.
Licemer1 [7]

Answer:

BCD

Step-by-step explanation:

The top rectangle is ABCD because of its vertices.  BCD is included in it.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • The range of which function is (2,infinity)
    7·1 answer
  • Pentagon PQRST and its reflection, pentagon P'Q'R'S'T', are shown in the coordinate plane below:
    5·2 answers
  • What is .194 with the 94 repeating as a fraction?
    15·2 answers
  • What is the answer to this 10(9+6)x2
    10·2 answers
  • The bottom of the ladder on a horizontal flat surface rests against a wall. It makes an angle of elevation of 35°. The bottom of
    13·1 answer
  • What is the absolute value of l 10 - 11 l =
    7·2 answers
  • Help me please, an explanation would be nice as well
    10·1 answer
  • What is the square root of -1?
    6·1 answer
  • Yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
    14·1 answer
  • You and a friend go to the store and purchase 3 candy bars that cost $0.85 each and 2
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!