1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ulleksa [173]
3 years ago
10

INEQUALITIES-PLEASE HELP! Tricia receives a $5 allowance every week. She also earns $6.50 for every hour that she baby-sits. Nex

t week she wants to earn at least $21.25 to buy a present. Please write an inequality to math this equation.
Mathematics
1 answer:
Zinaida [17]3 years ago
4 0

Answer:

6.50x + 5 = 21.25 is the answer

Step-by-step explanation:

x=2.5

You might be interested in
What is 54.039 in word word
Misha Larkins [42]
54.039 in words are fifty-four and thirty-nine thousandths
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
2
Pachacha [2.7K]

Answer:

New area: 12ft^2

Step-by-step explanation:

1/3 of 9 is 3

1/3 of 12 is 4

Area = l x w

so 3 x 4 = 12

4 0
3 years ago
the number of states that entered the union in 1889 was half the number of states "s" that entered in 1788. which expression sho
blondinia [14]

Answer:

x = s/2

Step-by-step explanation:

● s states have joined the union in 1788

● half of s have joined in 1889

Let x be the number of states that have joined in 1889

● x = (1/2)× s

● x = s/2

3 0
3 years ago
The graph below shows a probability distribution. <br> The answer choices are below.<br> Thanks! :)
tankabanditka [31]
The 3rd one is correct
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help please....
Zina [86]

Answer:

1/10

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Choose the right answer. Jim Pine wants to learn golf. He makes the following purchases: Used Clubs $150 Bag $75 Golf Balls and
    10·1 answer
  • HELP ASAP<br><br> SELECT ALL IRRATIONAL NUMBERS
    5·1 answer
  • You plan on going on vacation and decide to invest $2,875 into an investment fund that compounds your money monthly at 4.2%. How
    13·1 answer
  • 8 dogs 5 cats 15 more dogs than cats how many total animals are in the shelter
    5·2 answers
  • Factorise 4b^2 + 16b
    8·1 answer
  • Find the quadratic function that passes through the points: (-1,6), (1,4), and (2,9).
    14·1 answer
  • Can you help me w/ #6 plz
    14·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $2.60 for 6 muffins. What is the price per dozen?
    10·2 answers
  • This is due today and im not sure how to do it :[
    9·1 answer
  • Help please I need this as soon as posible ​
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!